مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: سومین پویش ملی "مرهم زائر" با هدف تأمین بخشی از نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات مصرفی پزشکی مراسم اربعین حسینی و دیگر طرح‌های سلامت‌محور و بشردوستانه هلال‌احمر، از محل مشارکت‌های مردمی، خیرین و حامیان، در آستانه ماه محرم آغاز و از پوستر تبلیغاتی این پویش رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمد عشقی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد با اعلام این خبر گفت: پیرو مصوبات شورای سیاستگذاری عملیات بهداشتی و درمانی اربعین حسینی ۱۴۰۳ هلال‌احمر و با ابلاغ رسمی‌بخشنامه مرتبط به استان‌ها، حوزه‌های ستادی و سازمان‌های تابعه با امضای دبیر کل این‌ جمعیت، پویش “مرهم زائر۳” در سطح ملی آغاز شد.

وی در ادامه افزود: با اعلام فراخوان و در قالب پویش “مرهم زائر” برای سومین سال متوالی، عموم مردم، خیرین و حامیان با جمعیت هلال‌احمر در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائرین مراسم اربعین حسینی از طریق تأمین بخشی از نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات مصرفی پزشکی این تجمع انبوه و باشکوه همکاری خواهند کرد.

عشقی ضمن اشاره به ظرفیت‌های عظیم داوطلبی و مشارکت فعالانه مردم در تمامی‌پویش‌های جمعیت، بیان کرد: همکاری آحاد مردم و خیرین با پویش مرهم زائر ۳ از طریق مشارکت‌های نقدی و غیرنقدی صورت می‌گیرد. مشارکت غیرنقدی مردم در این پویش شامل: اهدای داروهای سالم و مازاد بر مصرف خانگی و نحوه مشارکت حامیان، اهدای محموله دارویی و تجهیزات مصرفی پزشکی به شعب، خانه‌های هلال و پایگاه‌های جمعیت هلال‌احمر در سراسر استان خواهد بود.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان یزد خاطرنشان کرد: جمعیت هلال‌احمر همه ساله در مراسم اربعین حسینی خدمت به زائرین را سرلوحه وظایف خویش قرار می‌دهد و برای جلب مشارکت های مردمی و خیرین در امور عام‌المنفعه و بشردوستانه اهتمام دارد و به همین منظور، سازمان داوطلبان امسال نیز همچون دو سال گذشته در قالب پویش ملی “مرهم زائر” و برای تأمین بخشی از اقلام دارویی مورد نیاز این مراسمِ جهانی و اجتماعِ انبوه، اعلامِ مشارکتِ عمومی نموده است.

وی تصریح کرد: داروهای اهدایی علاوه بر مراسم اربعین حسینی در دیگر رویدادهای بشردوستانه مانند کاروان‌های سلامت در مناطق محروم و کم‌برخوردار و نیز مراسم‌های دهه آخر صفر نیز استفاده خواهد شد.

عشقی یادآور شد: شرایط داروهای اهدایی نیز مطابق با بخشنامه پویش “مرهم زائر۳” اعلام و ابلاغ شده است که مبتنی بر آن، داروها باید با بسته‌بندی مناسب و ترجیحا با بسته‌بندی اولیه کارخانه باشد، داروهای یخچالی و داروهای دارای شرایط نگهداری در دمای ۱۵تا۲۰درجه نباشد، داروهای مایع، نیمه جامد، اسپری‌ها و شیاف‌ها با بسته‌بندی باز و نیز قرص ها،کپسول ها، پرل‌ها به صورت فله‌ای و باز شده نباشد.

این مقام مسئول ادامه داد: جمع‌آوری داروها با همکاری و همیاری اعضای سازمان‌های داوطلبان، جوانان و امداد و نجات و تفکیک داروها توسط افراد واجد صلاحیت از جمله اعضای کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر در دانشگاه‌های علوم پزشکی و تکنسین‌های دارویی با نظارت مشترک معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی و مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر صورت می‌گیرد. داروهای اهدایی پس از طی فرایند تفکیک، برای انتقال به کشور عراق و توزیع در مراکز درمانی تحت نظارت جمعیت هلال‌احمر ایران، در اختیار مرکز پزشکی حج و زیارت قرار می‌گیرد.

عشقی در پایان در خصوص نحوه مشارکت نقدی هموطنان در پویش “مرهم زائر۳” نیز گفت: عموم هموطنان و خیرین و حامیان عزیز می‌توانند کمک‌های نقدی خود به این پویش را از طریق شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملی، شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۵۴۴۹۹۹۹۹۹، شماره شبا‌ IR۷۷۰۱۷۰۰۰۰۰۰۰۱۹۹۹۹۹۹۹۹۰۰۳، کد دستوری #۳*۱۱۲* و یا درگاه پرداخت اینترنتی rcs.ir/portal/donation به نام جمعیت هلال‌احمر اهدا کنند.