مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد از برگزاری دومین جشنواره خلاقیت و نوآوری فرش نوین یزد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمدکاظم صادقیان از برگزاری رویداد خلاقيت و نوآوری فرش نوین یزد و دومین جشنواره فرش دستباف یزد خبر داد و گفت: سال گذشته اولین رویداد فرش دستباف یزد را با حضور فعالان این عرصه برگزار کردیم و معتقدیم یزد ظرفیت خوبی برای جهانی شدن در صنعت فرش دستباف دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان بیان کرد: این جشنواره با محورهای بازاریابی صادرات فرش دستباف، اشتغال نسل جوان به بافندگی و کیفیت بافت فرش برگزار می شود.

محمدکاظم صادقیان در خصوص چالش هایی که صنعت فرش دستباف استان و کشور با آن رو به رو است، عنوان کرد: وجود رقبایی همچون چین، هند و پاکستان که بازار رقابتی را از صنعت فرش دستباف گرفته است یکی از چالش های این صنعت به شمار می آیند.

وی مشکلات فنی را عامل دیگری برای کُند شدن حرکت فرش دستباف دانست و اظهارداشت: نیاز به تغییر در طرح، گره و رنگ برای ایجاد وضعیت رقابتی در این صنعت لازم است.

صادقیان یکی از اهداف استمرار جشنواره فرش دستباف در یزد را ارتقای دانش دانست و افزود: امیدواریم با برگزاری این جشنواره ها دانش فرش دستباف در طراحی و… وارد جایگاه بهتری شود.

وی به ظرفیت یزد در فرش دستباف اشاره کرد و گفت: توانمندی های بسیاری در استان وجود دارد که می تواند جایگاه یزد را در این صنعت ارتقا دهد و این مهم انگیزه ای بود برای استمرار این جشنواره همچنین سالهای گذشته واردات کاهش یافت و شاهد افزایش صادرات و ارز اوری این صنعت برای استان و کشور بودیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست های ارزی اخیر و رویدادهای منطقه، گفت: این موارد ارز آوری فرش دستباف را کاهش داده و باعث شد نوآوری را به این عرصه بیاوریم تا بتوانیم در سطح منطقه و جهان جایگاه فرش دستباف یزد را ارتقا دهیم.