مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده دورترین مناطق تا مرکز استان را در بر می‌گیرد، از رشد چندبرابری فعالیت‌ها در سال های اخیر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، علیرضا نادریان‌زاده، مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد در جمع خبرنگاران با اشاره به چهل و پنجمین سالگرد تأسیس فعالیت این نهاد به آثار و برکات خدمات ارائه شده به مردم اشاره کرد و تنوع، وسعت و‌ حجم کاری را از ویژگی‌های شاخص این نهاد برشمرد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده دورترین مناطق و روستاها تا مرکز استان را در بر می‌گیرد افزود: بنیاد مسکن در همه فعالیت‌های عمرانی اعم از طرح هادی، احداث مسکن محرومان و … فعالیت می‌کند.

نادریان‌زاده با تأکید بر اینکه در دولت‌های گذشته در بهترین شرایط ۷۰۰ منزل مسکونی توسط بنیاد مسکن استان احداث می‌شده است افزود: هم اکنون این نهاد ساخت بیش از ۲۲ هزار واحد مسکونی در سطح استان را در دست اجرا دارد.

وی ادامه داد: در زمینه احداث مسکن روستایی با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مردم نسبت به ساخت مسکن روستایی اقدام می‌کنند و در دولت سیزدهم نزدیک به چهار هزار واحد مسکن روستایی در حال احداث است که با افزایش سه برابری روبرو بوده است.

نادریان‌زاده با اشاره به احداث ۴۵ هزار مسکن روستایی بیان کرد: تاکنون ۲۴ هزار واحد احداث شده که ۵۰ درصد آن مقاوم‌سازی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد با اشاره به اینکه سیل به استان یزد و واحدهای مسکونی از اردیبهشت ۱۴۰۱ تا سال جاری به دفعات خسارت‌های متعددی وارد کرده است گفت: در این زمینه نیز تاکنون نزدیک به ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی که خساراتی وارد شده بود، جبران خسارت  آنها انجام و نزدیک ۴۰۰ میلیارد اعتبار اختصاص یافته است.

وی با اشاره به تهیه و مطالعه طرح هادی در روستاهای استان اظهار کرد: طرح هادی سند هویتی روستا است و خوشبختانه تمامی روستاهای بالای ۲۰ هزار خانوار دارای طرح هادی هستند. در این زمینه ۱۴۲ طرح تهیه یا بازنگری داشتیم که هشت برابر نسبت به مدت مشابه در دولت گذشته، افزایش حجم کار صورت گرفته است. در زمینه اجرای طرح هادی، ۲۶۸ پروژه انجام شده که شاهد رشد دو برابری هستیم.

نادریان‌زاده افزود: در زمینه تملک زمین در روستاها نیز اقدامات لازم انجام و واگذاری زمین به متقاضیان واجد شرایط صورت گرفته است. در روستاهای حریم شهر ۷۰۰ هکتار و در روستاهای غیر حریم شهر نیز ۲۰۰ هکتار تملک زمین شد. در این زمینه ۴۲۰۰ قطعه زمین به متقاضیان واجد شرایط واگذار شده که با رشد  ۱۶۵ درصدی روبرو بوده‌ایم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد با اشاره به صدور سند مالکیت روستایی گفت: در این زمینه ۲۳۰ درصد رشد داشته‌ایم که در استان یزد توانست رتبه اول کشور را به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به وضعیت واحدهای نهضت ملی مسکن نیز اظهار کرد: بیش از ۲۲ هزار واحد مسکونی در دست اجرا است و در این زمینه به دو روش بنیادساخت و گروه‌ساخت در شهرهای استان اقدام می‌کنیم که به علت نحوه و مدل اجرا، همشهریان از روش گروه ساخت استقبال بیشتری داشته‌اند به نحوی که حدود ۶۰ درصد تقاضاها درشهرستان ها به سمت گروه ساخت است.

نادریان زاده در خصوص فعالیت حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره ) افزود :در سال گذشته ۱۵ میلیارد تومان کمک‌های خیرین برای ساخت مسکن محرومان جذب شد که استان یزد رتبه اول را در سطح کشور کسب کرد.

نادریان‌زاده با اشاره به وضعیت مصوبات سفر رئیس جمهوری گفت: خوشبختانه تمامی مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان یزد محقق شده به طوری که این مصوبات شامل بازنگری در اجرای طرح‌های هادی روستایی با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان، اجرای طرح هادی هشت روستا با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان و تأمین زمین برای ۷۰۰ واحد به همراه تسهیلات عملیاتی شده است.