مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان یزد گفت: در سال 1400 میزان قراردادهای این مجموعه حدود 200 میلیارد تومان بوده است که در پایان اسفندماه 1402 این عدد به حدود دو هزار و 500 میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، محمد رستگاری در دیدار با آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه یزد با ارائه گزارشی از اقدامات راهداری طی دو سال گذشته اظهار کرد: در سال‌های اخیر مجموعه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تلاش‌های گسترده‌ای را در حوزه احداث راه‌های روستایی، حفظ زیرساخت‌های راه، اصلاح رویه راه‌ها، حمل‌ونقل کالا و مسافر به کار گرفته است تا بهترین خدمات را به مردم ارائه کند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان یزد، افزود: بخشی از این تلاش‌ها را می‌توان در حجم قراردادهای منعقدشده جهت انجام پروژه‌های متعدد مشاهده کرد که در سال ۱۴۰۰ میزان ریالی این قراردادها ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که با افزایش حدود ۱۲ برابری در سال ۱۴۰۲ به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رستگاری با بیان اینکه پیگیری‌های متعددی جهت جذب اعتبارات ملی از کانال‌های مختلف صورت گرفته است، ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ قریب به ۲۸ هزار تن آسفالت در شبکه جاده‌ای استان پخش شد که این عدد در سال ۱۴۰۲ به ۳۰۴ هزار تن (افزایش ۱۰ برابری) رسید.

وی همچنین به افزایش میزان خط‌کشی‌های انجام شده در بازه زمانی فوق از هزار و ۳۰۰ کیلومتر به شش هزار کیلومتر اشاره کرد و گفت: در حوزه حمل‌ونقل مسافر که به صورت مستقیم با مردم ارتباط دارد علاوه بر مشکلات مربوط به ضعف ناوگان و کمبود آن، عدم‌کفایت نیروی انسانی به وضوح احساس می‌شود تا جایی که کل مجموعه حمل‌ونقل مسافر استان باید تنها با ۲ نیرو مدیریت و نظارت شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان یزد، به اقدامات انجام شده در حوزه مناسب‌سازی نرخ حمل‌ونقل مسافر نیز اشاره و اضافه کرد: در سال ۱۴۰۳ مناسب‌سازی قیمت با هدف افزایش کیفیت خدمات ناوگان حمل‌ونقل در دستور کار قرار دارد که با این برنامه انشاالله خدمات ارائه شده در ناوگان مسافربری، موجبات رضایت مردم را فراهم کند.

رستگاری در ادامه موضوع رفع نقاط حادثه‌خیز را مطرح کرد و افزود: بر اساس پایش های انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۱ طی دو مرحله پایش حدود ۱۷۰ نقطه پرحادثه در استان شناخته شده بود که به لطف خدا و تلاش راهداران این تعداد به ۱۵ مورد کاهش یافت که این موارد باقی‌مانده نیز در حال تکمیل جهت اصلاح است.

وی در ادامه به سیر کاهشی تصادفات در طرح نوروزی اشاره کرد و گفت: عمده تصادفات ناشی از عوامل انسانی از جمله سرعت غیرمجاز، خواب‌آلودگی و بی‌احتیاطی کاربران است که از ائمه جمعه و جماعات درخواست می‌شود جهت اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم در این زمینه با مجموعه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای همکاری ویژه داشته باشند تا در آینده بتوانیم آمار تلفات و حوادث جاده‌ای را به حداقل ممکن برسانیم.

آیت‌الله ناصری نماینده ولی‌فقیه در استان یزد، نیز به کمبودهای موجود در حوزه حمل‌ونقل کالا و مسافر اشاره کرد و گفت: با گسترش حمل‌ونقل ریلی و هوایی و کاهش حجم تردد خودروهای سنگین در جاده‌ها می‌توان علاوه بر حفظ زیرساخت‌ها، گامی بلند در زمینه حفظ جان انسان‌ها و کاهش هزینه‌ها، برداشت.

ناصری همچنین بر اهمیت اطلاع‌رسانی تأکید کرد و گفت: کاربران جاده برای جان خود و دیگران ارزش قائل بوده و برای حفظ آن نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی در خاتمه تأکید کرد: مجموعه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تلاش دارد تا بسترهای لازم جهت حفظ جان انسان‌ها را فراهم کند که این مهم خدمت بزرگ به جامعه و ملت شریف ایران است.