استاندار یزد گفت: شعار نوروز امسال استان همچون سال گذشته بر دو پایه «نوروز بدون فوتی» با در نظر گرفتن تدابیر ویژه و «نوروزِ همراه با ملاحظات ماه مبارک رمضان» استوار است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ نشست ستاد اجرایی خدمات سفر استان به ریاست استاندار یزد و به منظور ارائه گزارش و اطلاعات مربوط به خدمات و امکانات فراهم شده برای مسافران و گردشگران نوروزی، گزارش کمیته نظارت و تنظیم بازار و معرفی برنامه های گردشگری رمضان برگزار شد.

استاندار یزد در این نشست، از آمادگی کامل دستگاه‌های استان جهت تهمیدات لازم برای سفرهای با نشاط، امید آفرین و توام با سلامت گردشگران نوروزی خبر داد و گفت: شعار نوروز امسال استان همچون سال گذشته بر دو پایه «نوروز بدون فوتی» با در نظر گرفتن تدابیر ویژه و «نوروزِ همراه با ملاحظات ماه مبارک رمضان» استوار است.

مهران فاطمی تقارن بهار معنویت و طبیعت را برای رسیدن به نشاط مادی و معنوی یک فرصت بزرگ دانست و اظهار کرد: در این راستا برنامه ریزی های فرهنگی متناسب با این ایام انجام و در سراسر استان نوروزگاه ها برای استقبال از مسافرین نوروزی و کاهش حوادث ترافیکی با محوریت گروه‌های جهادی برپا شود.

وی در ادامه با بیان اینکه مراکز اقامت رسمی نظیر هتل‌ها و بومگردی ها باید نظارت و پذیرایی مطلوب از مهمانان نوروزی را در اولویت قرار دهند، تصریح کرد: اتحادیه هتلداران نیز زمینه پذیرش مناسب مسافران و رعایت ملاحظات فرهنگی استان را مورد توجه قرار دهند.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان در همین راستا ادامه داد: مجموعه آموزش و پرورش و دانشگاه‌های استان نیز ظرفیت‌های خود را در تراز فرهنگیان و مسافران وارد مدار خدمت رسانی به گردشگران نوروزی کنند.

وی با بیان اینکه شهرداری ها نیز باید بوستان‌ها و مکان‌هایی را برای برپایی چادرهای مسافرتی در ایام نوروز مشخص کنند، گفت: همچنین بر عملکرد خانه‌های مسافر مجوزدار نظارت و با خانه‌های مسافر غیرقانونی برخورد شود.

فاطمی مدیریت مسافران نوروزی در مواقع بحرانی نظیر طوفان و سیل در ایام نوروز را مهم دانست و افزود: ستاد مدیریت بحران استان با همکاری مجموعه هلال احمر مکان‌های اسکان اضطراری را همراه با امکانات رفاهی برای مردم در نظر بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تهیه و توزیع نقشه به‌روز راه ها در مراکز استقبال از مسافرین نوروزی و ورودی شهرها همراه با پیوست ملاحظات فرهنگی ماه رمضان، اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های لازم جهت ارسال پیامک برای مسافرین و اعلام پایگاه‌های اسکان نوروزی انجام شود.

استاندار یزد با تاکید بر ایجاد یک محور گردشگری مذهبی معنوی در شهر یزد، گفت: تدارک برنامه‌های فرهنگی ویژه در مراکز خاص مذهبی مانند مسجد جامع، حسینیه امیرچقماق و … در دستور کار مجموعه میراث فرهنگی و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری یزد قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مبنای عمل در خصوص فعالیت رستوران ها، اغذیه‌ فروشی‌ها و هتل‌های سطح استان در ماه مبارک رمضان، «قانون» خواهد بود خاطرنشان کرد: بر این اساس، تنها مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنای هرگونه تصمیم گیری و اقدام قرار خواهد گرفت.

فاطمی همچنین بر ضرورت تعیین تکلیف ترافیک بافت تاریخی یزد توسط شهرداری، پلیس راهنمایی و رانندگی و شورای ترافیک استان و ممنوعیت تردد خودرو و موتور سیکلت در بافت تاریخی در ایام نوروز و نیز لزوم لغو هرگونه عملیات عمرانی در شهرها تا نیمه اسفند ماه تاکید کرد.

وی در پایان با بیان اینکه فرمانداری‌ها باید هویت شهرستانی را با برگزاری برنامه‌های فرهنگی با نشاط و متناسب با ماه مبارک رمضان تقویت کنند، گفت: برگزاری شب میراثی فرهنگی ویژه هر شهرستان در دستور کار قرار گیرد و در این راستا شهرستان‌ها از برنامه‌های فاخر سازمان فرهنگی شهرداری یزد الگوبرداری کنند.