جشنواره ملی سرود «به سوی قدس» با حضور هنرمندانی از سراسر کشور به میزبانی استان یزد در روزهای ۲۴ الی ۲۶ بهمن ماه برگزار می شود. مسئولان این جشنواره در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات آنان پاسخ دادند.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، جشنواره ملی سرود «به سوی قدس» با حضور هنرمندانی از سراسر کشور به میزبانی استان یزد در روزهای ۲۴ الی ۲۶ بهمن ماه برگزار می شود. مسئولان این جشنواره در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات آنان پاسخ دادند.

حسام سالکی، مدیر حوزه هنری استان یزد در  این نشست، «روایت یزد انقلابی» و «تعالی هنر تا نابودی اسرائیل» را از رویکردهای اصلی این نهاد برشمرد و گفت: جشنواره «به سوی قدس» از جمله برنامه هایی است که با محوریت جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان به صورت ملی و به میزبانی استان یزد برگزار می شود.

سالکی با اشاره به موضوعات این جشنواره ادامه داد: نابودی اسرائیل، سرداران مواجهه با اسرائیل، پیشرفت صنایع موشکی، راه قدس از کربلا می‌‎گذرد و اربعین و آزادی قدس از موضوعات جشنواره است که آثار بر اساس آن به دبیرخانه ارسال شد.

وی افزود: آثار ارسالی در بخش‌های تولید اثر، اجرای زنده و تولید نماهنگ دریافت شد و امیدواریم با استقرار دائمی دبیرخانه جشنواره در یزد، در سال‌های آینده شاهد برگزاری این جشنواره به صورت بین‌الملل باشیم.

احسان عابدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز در این نشست با اشاره به تشکیل دفتر سرود با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد در سال گذشته گفت: امسال جشنواره سرود فجر مستقل و از جشنواره موسیقی جدا شد و استقبال بسیار خوبی صورت گرفت. از استان یزد نیز گروه سرود دبیرستان شهید صدوقی توانست به جشنواره راه یابد.

وی با اشاره به استقبال خوب از جشنواره سرود به سوی قدس از سطح کشور گفت: امیدواریم یزد الگویی برای نشر سرود در سراسر کشور شود و خوشبختانه در استان یزد گروه‌های سرود به صورت ملی و حتی بین‌الملل فعالیت دارند و باید حمایت شوند.

مصطفی زارع‌زاده، مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد نیز در این نشست گفت: مقام معظم رهبری بیاناتی در مورد هنر سرود داشتند و سرود را به هوای تازه تشبیه کردند. سرود با نگاه تربیتی اجرا می‌شود و همه ابعاد فردی و اجتماعی را می‌توان در یک اثر مشاهده کرد و لذا با این هنر می‌توان در جهت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نیز تلاش کرد.

ابوالفضل کرمانی‌نسب، دبیر اجرایی جشنواره سرود به سوی قدس نیز در این نشست گفت: بیش از ۱۱۱ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۲۷ اثر در بخش اجرای زنده، ۳۳ سرود تولیدی و ۲۴ نماهنگ بوده است. مشهد با ۱۶ اثر، تهران با ۱۵ اثر، یزد با ۱۲ اثر بیشترین آثار را در این جشنواره داشتند.

وی از برگزاری اختتامیه جشنواره طی روزهای ۲۴ تا ۲۶ بهمن ماه به میزبانی دارالعباده یزد خبر داد و گفت: براساس اعلام هیأت انتخاب، گروه‌های راه یافته به بخش رقابتی «اجرای زنده» شامل گروه سرود نورالشهدا زرندیه، گروه سرود موعود استان مرکزی، گروه سرود موعود مشهد، گروه سرود مسجد امام سجاد(ع) تهران و گروه سرود میثاق یزد، در بخش رقابتی «سرود تولیدی» شامل گروه تبیان خراسان جنوبی، عشاق الرضا زاهدان، ابناالاحرار بیرجند، منادیان بصیرت رشت، طریق القدس بندر دیر و گروه سرود نغمه آوینی بوشهر و در بخش «نماهنگ» نیز نسیم رحمت تهران و زهرائیون خوزستان هستند.

حامد اسماعیلی، مدیر مرکز تخصصی سرود و جمع‌خوانی حوزه هنری کشور نیز در این نشست با اشاره به اینکه یزد یکی از مراکز سرود کشور است که همواره آثار خوبی تولید کرده و زیرساخت‌های خوبی برای پرورش گروه‌ها دارد گفت: استان یزد جزو معدود استان‌هایی است که گروه‌های سرود در آن به عنوان مراکز تربیتی فرهنگی فعالیت دارند.

وی بیان کرد: این جشنواره به لحاظ ساختار متفاوت با جشنواره سال‌های اخیر بوده است به طوری که در این جشنواره شاهد اجرای زنده شرکت‌کنندگان خواهیم بود و برای این مولفه نیز امتیازی ویژه دیده شده است. در حاشیه جشنواره نیز برگزاری کارگاه‌های آسیب‌شناسی در شاخه‌های مختلف برگزار می‌شود.