رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از فعالیت ۳۱ مرکز پرورش بوقلمون به ظرفیت ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ قطعه در دوره با تولید بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ تن گوشت بوقلمون در سال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمد علی حاتمی زاده اعلام کرد: در ۷ ماهه امسال ۵ واحد جدید پرورش بوقلمون گوشتی به ظرفیت۴۳ هزار قطعه در دوره و تولید ۱۰۰۰ تن گوشت بوقلمون در سال به بهره برداری رسیده است که میزان جوجه ریزی ۲ واحد آن ۲۵ هزار قطعه است.

وی افزود: میزان سرمایه گذاری ثابت این ۵ واحد حدود ۳۰۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی بالغ بر ۲۰ نفر بوده که عمدتا توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است

به گفته این مقام مسئول، ۱۶ مجوز پروانه تاسیس به ظرفیت ۶۲ هزار قطعه صادر شده که با بهره برداری این واحد‌ها در طی برنامه هفتم، تولید گوشت بوقلمون به بیش از ۵هزار و۵۰۰ تن در سال افزایش خواهد یافت.

‌حاتمی زاده تصریح کرد:متوسط مصرف سرانه گوشت بوقلمون در ایران حدود ۰.۵ کیلوگرم بوده که نسبت به کشور‌های پیشرو با حداقل ۸ کیلوگرم مصرف، عقب هستیم و در صددیم تا پایان برنامه هفتم این مقدار به حدود ۳ کیلوگرم افزایش یابد، ضمنا سهم تولید گوشت بوقلمون در دنیا حدود ۵ درصد کل گوشت طیور بوده که نشان دهنده نوپا بودن این صنعت است.

وی ضمن بیان اینکه توسعه پرورش بوقلمون در اولویت برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد، خاطر نشان کرد: مقاومت نسبی بالای گوشت بوقلمون به بیماری ها، راندمان تبدیل خوراک مناسب و قابل رقابت با جوجه‌های گوشتی، ضریب تبدیل بهتر، نسبت لاشه به وزن زنده و مهمتر از همه راندمان تبدیل بالاتر پروتئین خوراک به گوشت سبب شده که بوقلمون در سبد مواد غذایی ارزشمند قرار گیرد.

رئیس سازمان در پایان ذکر کرد: گوشت بوقلمون در زمره گوشت قرمز محسوب می‌شود و با تولید آن می‌توان بخشی از کمبود تولید گوشت قرمز در استان را با بهره وری بالاتر تولید کرد تا از افزایش قیمت گوشت قرمز جلوگیری شود.