پرفشاری خون که امروزه به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود سهم بالایی در ایجاد مشکلات قلبی و سکته های مغزی دارد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ رییس گروه پیشگیری ومبارزه با بیماریهای غیرواگیر دانشگاه گفت: درصد بالایی از افراد از پرفشاری خون خود اطلاع ندارند و عده زیادی از افرادی هم که اطلاع دارند، یا سبک زندگی سالمی ندارند و یا داروهای خود را به نحو درست مصرف نمی کنند.

دکتر محمد علی اوزی نژاد افزود: بیماری های قلبی- عروقی، یکی از علل عمده مرگ ومیر در سطح جهان و اولین عامل مرگ ومیردر کشور و استان می باشد به طوری که ۳۴ درصد مرگ ها در استان به علت این بیماری هاست.

وی اظهار داشت:در کشور ما به دلیل تغییر سبک زندگی سنتی به زندگی مدرن این بیماری ها رو به افزایش است. عوامل خطر ایجاد کننده این بیماری، مصرف دخانیات، تغذیه نامناسب، فعالیت بدنی کم، مصرف الکل، چربی خون بالا، پرفشاری خون، چاقی و دیابت می باشد.

دکتر اوزی نژاد تصریح کرد:با اصلاح الگوی زندگی، تغذیه مناسب، تحرک بدنی کافی،عدم مصرف دخانیات، عدم مصرف الکل،کنترل دقیق چربی خون، فشار خون، دیابت و مصرف صحیح دارو ها می توان درصد زیادی از مرگ ومیر و ناتوانی ناشی از این بیماری ها را کاهش داد.

وی از کلیه افراد بالای ۱۸ سال و مادران باردار در هر سنی درخواست کرد با مراجعه به مراکز جامع سلامت،پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت، در پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون بالا که تا ۱۵ دی ماه همزمان با سراسر کشو در یزد و به صورت رایگان برگزار می شود،شرکت کنند تا مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت نیاز مراقبت شوند.