ابرکوه به عنوان قطب اصلی کشاورزی استان یزد، پتانسیل بالایی در زمینه صادرات خشکبار را داراست.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران، با دعوت رسمی فرماندار شهرستان به منظور ارزیابی پتانسیل های صادرات خشکبار ابرکوه به اقصی نقاط دنیا ، از ظرفیت های کشاورزی شهرستان در زمینه تولید خشکبار در بخش بهمن و دهستان فراغه بازدید نمود.

هاشمی رئیس اتحادیه ی صادرکنندگان خشکبار ایران در این بازدید ضمن اذعان بر کیفیت بالای محصولات تولیدی کشاورزی شهرستان، عنوان نمود: با ایجاد زیرساخت های مناسب صادراتی از جمله پایانه صادرات محصولات کشاورزی می توان در محصولات تولیدی شهرستان؛ ارزش افزوده زیادی ایجاد نمود.

محمدهادی زارع زاده فرماندار ابرکوه نیز با بیان این که هدف از دعوت رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران به ابرکوه، آشنایی با پتانسیل‌های بالای منطقه در تولید محصولات با کیفیت جهت عرضه به بازارهای جهانی است؛افزود: این امر زمینه ساز ایجاد ارتباط بین تولید کنندگان محصولات کشاورزی شهرستان با صادرکنندگان این محصولات است.

علی محمد هوشمند، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابرکوه در حاشیه این بازدیدها گفت: ابرکوه به عنوان قطب اصلی کشاورزی در استان یزد، پتانسیل بالایی در زمینه تولید خشکبار را داراست.

وی محصول زردآلو شهرستان ابرکوه را خاص و منحصر به فرد عنوان نمود و افزود: سطح زیر کشت محصول زردآلو بارور در حدود ۲ هزار هکتار می باشد که متوسط عملکرد آن، ۱۵هزار کیلو گرم در هر هکتار بوده که امسال برداشت ۳۰هزار تنی زردآلو را شاهد بودیم که ارزش ریالی آن بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد می گردد.

وی ادامه داد: برگه زردآلو، لواشک، آلوچه خشک و زردآلو خشک از محصولات فرآوری شده حاصل از زردآلو و گوجه سبز شهرستان می باشد که از کیفیت و بازارپسندی بالایی برخوردار است که با ایجاد زمینه صادراتی این محصولات می توان در ایجاد ارزش افزوده و به تبع آن افزایش درآمد کشاورزان گام های خوبی برداشت.

وی درخصوص محصول انار اظهار کرد: سطح زیر کشت انار حدود ۶۰۰ هکتار است که ارزش ریالی تولید این محصول نیز ۶۰ میلیارد تومان می باشدکه با توجه به کیفیت بالای انار تولیدی شهرستان محصولات جنبی آن از جمله رب انار، آب انار و دانه انار نیز پتانسیل بالایی برای صادرات دارد.

هوشمند با اشاره به مقام دوم شهرستان ابرکوه در استان در زمینه تولید پسته، ادامه داد: ۵هزار هکتار سطح زیرکشت پسته بارور شهرستان می باشد که تولید شهرستان در این زمینه نیز بالغ بر ۵هزار تن پسته خشک بوده که گردش مالی آن آن نیز ۲۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

وی افزود: با توجه به کیفیت و انس بالای پسته ابرکوه و ظرفیت های سرمایه گذاری های خوبی که در ساخت و ایجاد ترمینال های ضبط و فرآوری استاندارد پسته انجام شده است، با انجام اقدامات ترویجی در جهت کاهش باقی مانده سموم و آفلاتوکسین در این محصول می توان بهترین پسته با ارزش بالای صادراتی را تولید کنیم.

هوشمند در پایان گفت: رویکرد تولید صادرات محور برای آن دسته از محصولات کشاورزی که مزیت بالایی در این حوزه دارند باید مورد توجه کشاورزان و مسئولین قرار گیرد.