مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد عنوان کرد: میانگین دانش آموزان در کلاسهای درسی در مدارس استان یزد ۲۵/۶ درصد است که ۱/۷ درصد از میانگین بالاتر است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمد کاظم رحیمی نژاد در جلسه هماهنگی پروژه مهر با حضور بازرسان وزارتی به اقدامات صورت گرفته در این خصوص اشاره کرد و گفت: سال گذشته و امسال کارهای جهادی از درون مدارس شکل گرفت که تعداد ۳۰۶ گروه جهادی رسماً با ترکیب ۷ نفر ، ۳ نفر عضو و ۴ نفر حامی و جمعا دو هزار و ۱۴۰ معلم جهادی در سراسر استان مشغول به فعالیت هستند.

رحیمی نژاد به مشارکت جهادی اشاره کرد و گفت: مشارکت و گسترش کارهای ایثارگرانه و جهادی از کف مدارس و از کف جامعه چه از ناحیه خیرین و چه از ناحیه تشکل های مردم نهاد و چه از ناحیه معلمان، بزرگترین سرمایه اجتماعی مجموعه آموزش و پرورش است.

وی به ضرورت فرهنگ سازی مشارکت مردمی اشاره کرد و افزود: اگر هزینه ای را صرف جلب و جذب مشارکت‌های مردمی کنیم این عمل از ناحیه مردم و توسعه حرکت های مردمی اثرات پایدارتر و موثرتر برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

مدیر کل آموزش و پرورش استان در ادامه سخنان خود به طرح شهید همت اشاره کرد و گفت: این طرح در خصوص توانمند سازی معلمان مدارس انجام شده که جمعا ۳۰۶ گروه جهادی در استان در سال های گذشته و امسال در مرکز استان به خصوص در حاشیه شهر و در ۵۶ محله کم برخوردار فعالیت‌هایی را انجام داده اند.

رحیمی نژاد اظهار کرد: دوره های تقویتی نه صرفا آموزشی و استفاده از نیروهای شاخص در حوزه مسائل تربیتی در مدارس طبق برنامه ریزی های انجام شده برگزار گردید.

وی به مشارکت صنایع اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات جهادی و مشارکتی ورود صنایع و خیرین به عرصه نوسازی مدارس و افزایش فضاهای آموزشی بوده که در هفته دولت ۱۴ فضای آموزشی افتتاح گردید و تا اوایل مهرماه نیز ۱۰ طرح و فضای آموزشی دیگر هم آماده بهره برداری است.

این مقام مسئول به بالا بودن میانگین کلاس های درس مدارس استان اشاره کرد و افزود: میانگین دانش آموزان در کلاس های درسی مدارس استان ۲۵/۶ درصد است که این از میانگین کشور ۱/۷ درصد بالاتر است که خود نشان دهنده تلاش همکاران در سطح شهرستان و مناطق است .

وی به وجود مدارس ۱ نفره،۳ نفره و ۵ نفره اشاره و تصریح کرد: ما در مدارس استان کلاس های بالای ۴۰ نفر را نگه داشتیم تا بتوانیم مدارس ۵ نفره و کلاس های ۳ نفره خود را داشته باشیم که این خود حاصل همت همکاران و ساماندهی نیروی انسانی و توسعه سنوات مبتنی بر بخشنامه ها به بهترین شکل ممکن است.

رحیمی نژاد در پایان تصریح کرد: نگاه کمی و اختصاص نیرو و تجهیزات به استان‌ها مورد بازنگری قرار گیرد تا خسارت هایی که برخی استان ها از جمله استان یزد متحمل می‌شوند به حداقل برسد.

سید محمد هادی حسینی معاون مدیرکل پرورشی و بازرس ویژه وزیر آموزش و پرورش در پروژه مهر در این جلسه از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در مدارس تشکر کرد و گفت: طی سه روز حضورمان در استان یزد موفق شدیم از ۷۹ مدرسه در ۱۴ منطقه آموزشی استان بازدید کنیم و از نزدیک در جریان روند امور قرار بگیریم.

ارائه گزارش بازدید توسط علی خدابخشی کارشناس مسئول دفتر رسیدگی به تخلفات اداری، مریم محمدی کارشناس دفتر متوسطه و زهرا دهقان نیری کارشناس پرورشی وزارت آموزش و پرورش از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

در ادامه این جلسه دبیر اجرایی پروژه مهر از هدف و رویکرد پروژه مهر نام برد و اظهار کرد: رویکرد پروژه مهر سال ۱۴۰۲ تبدیل مدرسه به پایگاه مردمی و اجتماعی و محله و همچنین توجه ویژه به ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی مدارس با اولویت مدارس عادی _ دولتی است.

ابراهیم فلاحتی به اقدامات انجام شده در خصوص پروژه مهر پرداخت و عنوان کرد: بازدیدهای دوره ای از کلیه نواحی و مناطق استان و همچنین بازدید از همه مدارس استان قبل از شروع سال تحصیلی انجام شد.

پیگیری های لازم جهت راه اندازی مدارس نوساز، برگزاری مانور بازگشایی مدارس در تاریخ ۱۴ شهریور جهت بررسی میزان آمادگی مدارس،

ساماندهی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و معلمان وظیفه و تعیین محل خدمت آنها و برگزاری آموزش ضمن خدمت، توسعه آموزشهای فنی و مهارتی بر اساس توسعه هنرستان‌های جوار کارخانه و جوار معدن، طرح جامع نماز ، طرح مدیران تمدن ساز و مدرسه اثر بخش و همچنین به برگزاری دوره های توانمند سازی مدیران و معاونان پرورشی و برگزاری دوره آموزشی ارزیابان استخدامی از دیگر مواردی بود که وی به آن اشاره کرد.