مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان یزد گفت: دانستن خواص انواع کودهای شیمیایی با توجه به نزدیک شدن به کشت پاییزه می تواند در افزایش تولید محصولات کشاورزی نقش موثری ایفا کند.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمد حسن زارعیان در خصوص نقش کودهای شیمیایی بر روی گیاه اظهار کرد : مصرف کود مناسب بر حاصلخیزی و بهره وری خاک ، مقاومت گیاه در مقابل آفت ها و کیفیت محصول تولیدی تاثیر بسزایی دارد.

وی افزود :عمده کودهای موثر در کشت پاییزی شامل سولفات پتاسیم ، کلرورپتاسیم ، سولفات آمونیوم ، فسفات آمونیوم و اوره هستند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند.

زارعیان با بیان اینکه پر مصرف ترین کود ازته در دنیا کود اوره است خاطر نشان کرد : کاربرد اصلی این کود تامین نیتروژن گیاهان بوده و باعث سرسبزی می شود، از طرفی به فرایند فتوسنتز کمک ویژه ای می کند. چون این محصول تنها تامین کننده ی نیتروژن است پس در درجه ی اول برای رشد شکوفه ها از آن استفاده می کنند.

این مسئول تشریح کرد : دی آمونیوم فسفات از دیگر کود های موثر در بهبود رشد رویشی، یکنواختی شکوفه ها، افزایش مقاومت در برابر سرما و افزایش تولید در محصولات زراعی و باغی است که در هر مرحله ای از رشد گیاهان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی اعلام کرد :با افزودن کلرور پتاسیم به خاک و جذب یون پتاسیم فعالیت مولکول های زیستی مانند آنزیم ها، کاتالیست های شیمیایی، نشاسته و قندها در فرایندهای سلولی گیاهان تنظیم شده و این مسئله به رشد و نمو مطلوب گیاه کمک خواهد کرد.

محمد حسن زارعیان در اخر ذکر کرد : بحمدالله موجودی انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان یزد در وضعیت کاملا مطلوبی است و ان شالله هیچگونه کمبودی از بابت تامین و توزیع کود در استان نداریم.