مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری تراز تجاری استان یزد روند رو به رشدی داشته و به 61 میلیون دلار رسید. 

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، محمد کاظم صادقیان به ارائه گزارشی از عملکرد معاونت بازرگانی و توسعه تجارت از شهریور ۱۴۰۱ تا شهریور سال جاری پرداخت و اظهار کرد: استان یزد یک استان صنعتی است و ارتقای بهره‌وری، احیای واحدهای راکد، ‌مدیریت بازرگانی داخلی و توسعه بازارهای صادراتی از راهبردهای صنعت و معدن استان یزد است.

وی افزود: روند رو به رشد سهم صنعت و معدن در استان یزد باعث شد تا استراتژی‌های استان در حوزه صادرات را توسعه بازارهای صادراتی در نظر بگیریم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد ادامه داد: در چهار ماهه نخست سال جاری تراز تجاری استان یزد روند رو به رشدی داشته و به ۶۱ میلیون دلار رسید و تعداد ۵۵ کارت بازرگانی صادر و ۱۰۵ کارت بازرگانی تمدید شد که این آمار در سال گذشته صدور ۲۵۷ و تمدید ۳۷۵ کارت بازرگانی بوده است.

وی ادامه داد: ارزش صادارت استان در سال گذشته ۴۷۳ میلیون دلار با وزن ۳۲۵۶ هزار تن بوده که بیشتر مربوط به صنایع معدنی غیرفلزی، محصولات پایه نفتی و صنایع شیمیایی بوده است.

صادقیان بیشترین کشورهای هدف صادارت استان را شامل عراق، پاکستان، امارات، اندونزی،‌افغانستان، ترکیه و عمان عنوان کرد و گفت: در مقابل عمده کالاهای وارداتی استان شامل ماشین‌آلات صنعتی و مواد اولیه است که ارزش این بخش در سال گذشته ۲۵۵ میلیون دلار و به نظر وزنی ۱۲۸ هزار تن بوده است.

وی ادامه داد: ارزش صادرات استان یزد در چهارماهه نخست سال جاری ۱۴۸ میلیون دلار به وزن ۱۰۲۲ هزار تن بوده که این آمار در بخش واردات ۸۷ میلیون دلار ارزش کالاهای وارداتی به استان به وزن ۳۶ هزار تن بوده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد در پایان با اشاره به ۱۰ کشور برتر مبدا واردات به استان در ۴ ماه نخست سال جاری عنوان کرد: کشورهای ترکیه، چین، هلند، ایتالیا، امارات و هنگ‌کنگ سهم به‌سزایی در واردات استان یزد دارند و همانند سال گذشته عمده محصولات وارداتی به استان ماشین‌آلات صنعتی و مواد اولیه است.