مدیر جهاد کشاورزی شهرستان یزد از تولید بذور هیبرید توسط واحد دانش بنیان در شهرستان و ارائه آن به بازار هدف خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر ، محمدرضا غفاریان در این زمینه گفت: با اجرای عملیات گرده افشانی هدفمند توسط متخصصین بهنژاد گر و تلاقی والدین طبق استراتژی های اصلاحی به زودی ۱۰ رقم هیبرید خیار، ۱۰ رقم هیبرید گوجه فرنگی، ۵ رقم هیبرید گوجه گیلاسی، ۵ رقم هیبرید فلفل دلمه ای و ۵ رقم هیبرید فلفل کاپی آماده ارائه به بازار برای تست های منطقه ای و انتخاب نهایی خواهد شد.

وی ادامه داد: بذر هیبرید از تلاقی دو والد که از لحاظ ژنتیکی با هم متمایز هستند، ایجاد می‌شود که این تلاقی شامل برداشتن گرده از گل نر یک گیاه و انتقال آن به قسمت‌های گل ماده گیاه دیگر برای تولید بذر است.

غفاریان تصریح کرد : با وجود اینکه تمامی گیاهان تولید شده از بذور هیبرید، مشابه هستند اما هربذر با توجه به نوع والد دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و نسبت به ارقام معمول یا محلی، پایداری و مقاومت بیشتری در برابر آفات و بیماری‌ها داشته ، عملکرد آنها بالاتر و محصول مرغوب‌تری می دهند .

این مسئول بیان کرد : حدود ۹۸ درصد بذور هیبرید سبزی و صیفی مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌ شود و این وابستگی موجب شده شرکت‌های وارد کننده بذر، با تخصیص یارانه دولتی، سالانه میلیون‌ها دلار صرف واردات بذور هیبرید ‌نمایند.

غفاریان افزود :علاوه بر بذور هیبرید گلخانه ای، ۵۰ رقم بذر هیبرید گوجه فرنگی فضای باز و بذور آزاد گرده افشان محصولاتی مانند هویج، شلغم، چغندر، هندوانه و طالبی برای تست عملکرد در شرایط آب و هوایی شهر یزد پس از تایید نهایی برای کشت در مزارع کشاورزان در فضای باز تامین خواهد شد.

مدیر شهرستان یزد ضمن بیان اینکه تولید بذر در هر هکتار ۲۵ تا ۳۰ میلیون عدد است خاطر نشان کرد : برنامه ریزی برای رشد و توسعه این واحد فناور برای تولید و تامین تمامی بذور مورد نیاز استان ، برنامه ریزی برای رفع نیاز کشور و نیز صادرات آن طی بازه زمانی ۵ ساله در حال انجام است.

وی اضافه کرد: تولید بذور هیبرید از برنامه های تحولی برای تکمیل زنجیره تولید در گلخانه های استان یزد بوده و اجرای این برنامه با کاشت ۱۱۵۰ لاین مادری در یک واحد گلخانه ای ۳هزار متری توسط بخش خصوصی در شهرستان یزد آغاز گردیده است.