سرپرست دامپزشکی شهرستان ابرکوه درباره بروز و احتمال آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ دکتر حسن شیخی درباره بروز و احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هشدار داد و گفت: با توجه به نزدیک شدن به فصل مهاجرت پرندگان ، لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز و انتشار بیماری مشترک آنفلوآنزای فوق حاد توصیه می گردد.

وی مهمترین راه های انتقال این بیماری را تماس با طیورآلوده و خریدو فروش طیور از مراکز نامطمئن و غیر بهداشتی دانست و افزود: از دیگر راه های انتقال این بیماری می توان به آلودگی از طریق کفش، لباس، خودرو، آب، دان و مدفوع و بستر آلوده؛ سگ و گربه به عنوان ناقلینن مکانیکی؛ پراکنده شدن کود مرغداری به محیط اطراف؛ عدم پاکسازی و ضد عفونی کامل محل نگهداری مرغ و لوازم و تجهیزات قبل از پرورش جوجه اشاره کرد.

شیخی همچنین بیان نمود: مبارزه با این بیماری زمانی موفق است که تمام کسانی که با پرندگان در ارتباط هستند مانند روستاییان ، کارکنان مرغداری های صنعتی و سنتی، فروشندگان دوره گرد طیور، دامپزشکان، کشتارگاه ها ، مراکز توزیع و عرضه و همچنین مصرف کنندگان آگاهی خود را افزایش داده و ضوابط بهداشتی را رعایت کنند.

وی راههای پیشگیری این بیماری را شامل رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در مرغداری های صنعتی، ضد عفونی کامل محل پرورش مرغ و تجهیزات آن قبل از جوجه ریزی ذکر کرد و گفت: اهالی روستاها از رها نمودن مرغهای بومی و دیگر ماکیان بصورت چرای آزاد خودداری و آنها را در مکانهای سر پوشیده نگهداری نمایند چون امکان انتقال بیماری به طیور بومی از طریق تماس با پرندگان وحشی وجود دارد.

شیخی ادامه داد: صاحبان طیور بومی در صورت مشاهده تلفات در طیور، مراتب را سریعا به دامپزشکی اعلام نمایند. همچنین گوشت مرغ مصرفی خود را بصورت بسته بندی شده تازه یا منجمد و از مراکز مجاز تهیه نمائید.

وی در پایان تاکید کرد: جهت پیشگیری از این بیماری خطرناک، برخورد و جلوگیری از فروش مرغ و جوجه زنده به صورت دوره گردی صورت می گیرد.

وی از مسئولان و عموم شهروندان خواستار شد در صورت مشاهده مراتب را سریعاً به اداره دامپزشکی گزارش دهند.