رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم از آغاز پروژه مرمت و ساماندهی خانه تاریخی صالحی هرات خبر داد

به‌گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ عباس قدیریان با اعلام این خبر گفت: خانه دکتر صالحی از نوع خانه باغ‌های ایرانی است که در محدوده مرکزی شهر هرات واقع‌شده و با توجه به معماری، تزیینات و ساختارمی توان آن را مربوطه اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی دانست.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خاتم افزود: این بنای ارزشمند ساختمان آن دارای بنای دواشکوبه، بیرون گرا و مشرف‌به باغ، با پوشش سقفی ضربی، است همچنین دارای تالار اصلی و اتاق‌های متعدد، با تزییناتی ازجمله آجرکاری و گچ‌بری‌های زیبا در نماهای شمالی و جنوبی بود و شرفی‌های لب بام زیبایی بصری بنا را دوچندان کرده است.

قدیریان با اشاره به اینکه هندسه‌ی پلان نیز به صورت L شکل و دارای کشیدگی شرقی-غربی است، ادامه داد: مصالح مورداستفاده در بنا شامل آجر، ملأت کاه‌گل، اندود گچ کوهی است و از اجزای این خانه می‌توان به سردر ساده و مردم وار، هشتی، دالان، اتاق‌های متعدد، محوطه باغ، مطبخ، رواقی کوچک اشاره کرد.

او عنوان کرد: مرمت و ساماندهی این خانه تاریخی شامل کاه‌گل بدنه نمای اصلی بنا به صورت ته کش و روکش، اندود کریاس (دالان ورودی) بنا، ازاره, اجرای پیر نشین در ورودی بنا، تعویض آجر فرش کف، دم گیری و اندود سفیدکاری از محل اعتبارات استانی انجام خواهد شد.

این بنای ارزشمند در سال ۱۳۸۷ به شماره ۲۵۱۰۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در حال حاضر به عنوان محل استقرار اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خاتم مورداستفاده قرار می‌گیرد.