مدیرعامل شرکت صنایع غذایی داتیس گفت: برای طرح توسعه این واحد و به روز رسانی تجهیزات به اخذ تسهیلات نیاز داریم اما علی رغم پیگیری های متعدد و با وجود داشتن مصوبه ستاد رفع موانع تولید استان نتوانستیم این تسهیلات را دریافت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، مریم نیک‌طبع در جمع خبرنگاران ضمن گلایه از عدم موفقیت برای دریافت تسهیلات در راستای به روز کردن تجهیزات و طرح توسعه این واحد گفت: اخذ تسهیلات مصوبه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان است اما بانک عامل همراهی لازم را در این زمینه ندارد و پیگیری‌های دو ساله این واحد تاکنون جواب نداده است.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های لازم برای طرح توسعه آماده شده و در صورتی که اجرا شود، برای ۳۰ الی ۵۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت اما منتظر تسهیلات هستیم که نسبت به خرید تجهیزات آن اقدام کنیم، معتقد هستیم یک واحد تولیدی به پشتوانه مالی نیاز دارد تا بتواند چرخ تولید را نگه دارد.

مدیرعامل شرکت صنایع غذایی داتیس با بیان اینکه این واحد تولیدی تاکنون از ارز ترجیحی یا دیگر حمایت‌های دولتی برخوردار نشده و روغن خام را با نرخ آزاد تأمین می کند بیان کرد: قانون منع صادرات روغن حتی در مورد این واحد که هیچگاه از حمایت‌های دولتی برخوردار نبوده، نیز اعمال می‌شود و روغن باکیفیت این واحد که تا قبل از ابلاغ این قانون تنها صادرات روغن کشور به اتحادیه اروپا بود و می‌تواند ارزآوری برای کشور داشته باشد، اکنون صادر نمی‌شود.

وی با اشاره به کسب جایزه کیفیت ملی ایران مبتنی بر مدل کیفیت جهان اسلام گفت: این جایزه بالاترین نشان اشتهار سه ستاره کیفیت کشور است که با شعار کیفیت زیربنای رشد تولید در بین شرکت‌های برتر برگزار و واحد صنایع غذایی نشاط آور یزد توانست آن را کسب کند.

نیک طبع ادامه داد: ۵۰۰ شرکت برای کسب این جایزه اقدام کردند که از این میان ۱۴۷ شرکت انتخاب و پس از ارزیابی چهار روزه ممیزان برجسته ملی، ۱۵ شرکت حائز این عنوان شدند که در بخش مواد غذایی، شرکت داتیس موفق به کسب بالاترین کیفیت و این جایزه ملی شد.

مدیربازرگانی و مؤسس این واحد تولیدی نیز در این نشست گفت: این واحد فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز و در سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید و تاکنون توانسته برای ۶۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۲۰ نفر غیرمستقیم اشتغال ایجاد کند و اکنون نیز در صدد هستیم این واحد را توسعه داده و برای ۳۰ الی ۵۰ نفر دیگر نیز اشتغال ایجاد کنیم.

محمدرضا احمدی با اشاره به اینکه طرح توسعه این واحد در گرو دریافت تسهیلات است، اضافه کرد: یک سرمایه‌گذار که دغدغه کیفیت محصولات و سلامت مردم را دارد، باید شرایط را برای دریافت تسهیلات فراهم کنند، و برای اینکه توسعه و رشد و رونق تولید انجام شود باید از سرمایه‌گذاران حمایت کرد.