رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اشکذر از واکسیناسیون رایگان سگ های صاحبدار و گله علیه بیماری های هاری در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ جلال الدین شریعتمدار گفت: بیماری هاری یکی از مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان بوده و یک بیماری ویروسی حاد و کشنده است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر میکند و میزان کشندگی بیماری بسیار بالاست به طوری که اگر پس از گزیده شدن فرد توسط حیوان هار بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه نشود؛ مرگ حتمی است.

وی در ادامه گفت: عمده ترین راه انتقال این بیماری از طریق گاز گرفتن یا خراش توسط حیوانات آلوده که به واسطه حضور ویروس در بزاق این جانداران به انسان و سایر حیوانات منتقل می شود در این بیماری سگ و کلیه پستانداران گوشتخوار وحشی از جمله گرگ، روباه و شغال و نیز خفاش های خونخوار می توانند نقش ایفا کنند و بیماری را به سایر پستانداران از جمله انسان و دام های اهلی منتقل نمایند.

شریعتمدار یادآور شد: با عنایت به اینکه هدف نهایی تعیین شده در برنامه مبارزه با بیماری هاری حذف و یا کاهش موارد هاری انسانی از طریق کنترل هاری در حیوانات اهلی و وحشی است، لذا انجام واکسیناسیون منظم مهم ترین شاخص در راستای تحقق هدف یاد شده می باشد که در همین راستا در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰۰ قلاده سگ صاحبدار و سگ گله در شهرستان اشکذر به صورت رایگان توسط کارشناسان این اداره بر علیه بیماری هاری واکسینه شدند .

وی در پایان اظهار کرد: از شهروندانی که به نوعی با سگ و گربه در تماس هستند تقاضا داریم نسبت به واکسیناسیون سالانه اقدام کنند.