دبیر کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان یزد با اشاره به وضعیت بازار کار استان بر ایجاد شغل‌های با کیفیت تاکید کرد و گفت: اولویت و نیاز بازار کار استان، ایجاد شغل‌های با کیفیت و اشتغال بومی برای دانش‌آموختگان است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، مجید دهقانی‌زاده، دبیر کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان یزد در پنجمین نشست این شورا به وضعیت بازار کار استان اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۱ وضعیت نسبتا مناسبی در مقایسه با سال‌های گذشته در شاخص‌های بازار کار استان یزد داشته‌ایم که این روند خوشبختانه در فصل بهار سال جاری نیز تداوم داشته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با بیان اینکه نرخ بیکاری استان در فصل بهار به رقم ۷٫۲ کاهش ‌پیدا کرده است، افزود: این کمترین میزان نرخ بیکاری طی حداقل ده سال اخیر در استان بوده است.

دهقانی‌زاده، تصریح کرد: نرخ‌های بیکاری به صورت فصلی، پایدار نیستند و ممکن است در فصول مختلف دچار تغییرات شوند که باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشت.

دبیرکارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان یزد، با تاکید بر اینکه کیفیت اشتغال‌های استان باید به سمت اشتغال‌های مورد نیاز حرکت کند، بیان داشت: وضعیت و محتوای بازار کار استان تفاوت قابل توجهی با کشور و سایر استان‌ها دارد از همین رو به شدت به شغل‌های با کیفیت نیاز داریم که بتواند بخش دانش‌آموختگان دانشگاهی را پوشش داده و متناسب با جامعه بانوان استان نیز باشد.

دهقانی‌زاده اولویت‌گذاری برای اشتغال بومی در استان را مهم دانست و اظهار داشت: برای دستیابی به این مهم نیاز است تا دستگاه‌های اجرایی که سهمیه ایجاد اشتغال در استان دارنند مراقب کرده تا ضمن کنترل نرخ بیکاری و حتی کاهش آن به اولویت‌های استان یزد نیز توجه بیشتری داشته باشند.

شایان ذکر است، بررسی برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاهای شهرستان‌های اردکان و تفت و عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه تعهد اشتغال سال ۱۴۰۲ در سامانه رصد اشتغال از جمله دستورکارهای این نشست بود که به آن پرداخته شد.

همچنین در این نشست، درخواست‌های متقاضیان مجوز پشتیبان مشاغل خانگی در حوزه صنعت، معدن و تجارت نیز پس از بررسی اعضای کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مورد تصویب قرار گرفت.