استاندار یزد بابیان اینکه ملاک تصمیم گیریها و اقدامات دولت، توصیه های رهبری بر مبنای امور فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و .... است، گفت: مهمترین مسئله کشور در حوزه فرهنگی ازدواج و فرزندآوری است و بر همین اساس از ابتدا با تشکیل ستادهای جوانی جمعیت برای تحقق این امر تلاش می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ دکتر مهران فاطمی در دیدار با روحانیون استان با تبریک هفته تبلیغات اسلامی و بزرگداشت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: تصمیم گیری‌ها در دولت سیزدهم بر مبنای امور فرهنگی و مذهبی و بر پایه قرآن و عترت انجام می‌شود چراکه در واقع هیچ کدام از اقدامات ما بدون توجه به مسائل دینی، ارزش و اعتباری ندارد.

وی با بیان اینکه توصیه‌های رهبری همواره ملاک تصمیم گیری ها و اقدامات دولت سیزدهم بوده است، گفت: هر چند ممکن است کوتاهی ها و انتقاداتی هم وجود داشته باشد اما سعی همه دولتمردان این است که در حد توان دغدغه‌ها و فرمایشات رهبر معظم انقلاب را جامه عمل بپوشانیم.
استاندار یزد یکی از مهمترین دغدغه های رهبر انقلاب در حوزه فرهنگی را خانواده، ازدواج و فرزندآوری عنوان کرد و افزود: از ابتدای امر ستادهایی به طور خاص با جانشینی معاونت سیاسی استانداری و همکاری دستگاه‌های فرهنگی در دستور کار قرار گرفت تا دستورات رهبری در مورد جوانی جمعیت محقق شود.
وی ادامه داد: در این مسیر با جدیت ورود کردیم و حتی از سازمان بازرسی استان خواستیم تا مدیران بی‌توجه به این مسئله به عنوان ترک فعل معرفی شوند.

دکتر فاطمی به قانون اعطای ۲۰۰ متر زمین به خانواده‌های سه فرزندی و بالاتر اشاره و عنوان کرد: یزد تنها استانی بود که با پیگیری های دفتر سیاسی، دفتر بانوان و دفتر راه و شهرسازی ۳۲۰۰ قطعه زمین را به متقاضیان تحویل داد و به خانواده‌های دارای چهار قلو نیز آپارتمان هایی در بهترین نقاط شهر اعطا شد.
عالی‌ترین مقام اجرایی استان با اشاره به پرورش ۴ هزار حافظ قرآن به نیت چهار هزار شهید استان یزد گفت: خوشبختانه با حمایت اتحادیه‌ها و موسسات قرآنی استان این امر آغاز شده و با حمایت و پشتیبانی از حافظین قرآن این امر رهبری را هم سرلوحه کار قرار خواهیم داد.
وی با بیان اینکه رهبر انقلاب سال ۱۴۰۱ را به نام «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی» نامگذاری کردند، به تشریح اقدامات استان در این رابطه پرداخت و گفت: در همان روزهای اول سال با تشکیل جلساتی با حضور مدیران برای تحقق شعار سال برنامه‌ریزی را آغاز کردیم.
وی افزود: این اتفاقات در حالی باید رقم می‌خورد که با ناآرامی‌ها، تحریم‌های ناجوانمردانه، آشفتگی بازار ارز و ناترازی در نظام بانکی مواجه بودیم اما با تلاش مدیران، رشد اقتصادی ۷.۵۵ درصدی در استان یزد اتفاق افتاد که بالاترین رشد اقتصادی در کشور بود.

دکتر مهران فاطمی با ابراز خرسندی از اینکه استان یزد در سال گذشته موفق به کسب رتبه اول در حوزه دانش بنیان شده است، گفت: بر اساس ارزیابی معاونت علمی وزارت علوم متوسط رشد شرکت‌های دانش بنیان در کشور ۲۴ درصد بود اما در استان یزد به متوسط ۲۸ درصد دست پیدا کردیم.

استاندار افزود: در بخش تحقق شعار اشتغال آفرینی نیز استان یزد بالاترین کاهش نرخ بیکاری را رقم زد و پس از ۸ سال نرخ بیکاری استان تک رقمی و برای چهار فصل متوالی این آمار تثبیت شد.

دکتر فاطمی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح دلایل عدم هم‌خوانی رتبه استان یزد در نرخ تورم با گزارشات اقتصادی ارائه شده پرداخت و گفت: تورم در استان ناشی از هزینه‌ها نیست و این تورم بیشتر ناشی از تقاضاست.

استاندار با بیان اینکه یزد یک استان صنعتی و مهاجر پذیر است، گفت: به همین دلیل سیل نیروی کار شهرستان‌های دیگر و اتباع بیگانه به مرکز استان وارد می‌شوند که طبیعتا به افزایش تقاضای مسکن و اجاره بها منتج خواهد شد.
وی با بیان اینکه با توجه به توقف پروژه‌های مسکن مهر و کاهش تولید و عرضه مسکن، تقاضا افزایش یافت و باعث بالا رفتن بی رویه قیمت ملک و زمین و اجاره‌بها شد گفت: از سوی دیگر سهم مسکن و اجاره بها در گروه های کالایی که بر اساس آن نرخ تورم محاسبه می‌شود، نزدیک به ۴۰ درصد است که مجموع این اتفاقات باعث افزایش نرخ تورم در استان شده است.

استاندار یزد با بیان اینکه بالا بودن نرخ تورم برای استان یزد یک فرصت به شمار می‌رود خاطرنشان کرد: به سبب آنکه تقاضا در استان وجود دارد می‌توان با افزایش رشد تولید، تورم را نیز مهار کرد.
وی در پایان افزایش ۲.۵ درجه‌ای دمای هوای استان یزد و فشار مضاعف برای تامین آب شرب شهروندان را از چالش‌های استان برشمرد و خاطرنشان کرد: مسئله اتباع خارجی غیرقانونی هم باعث شده تا دشواری‌های اداره استان بیش از پیش نمایان شود‌.