مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد از نصب کنتور هوشمند بر روی ۹۵ درصد از چاه های کشاورزی استان یزد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، محمد مهدی جوادیان زاده، مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مروست که به مناسبت هفته صرفه جویی و در راستای رویداد آبی این شهرستان برگزار شد، گفت: نصب کنتور هوشمند و مدیریت هوشمند مصرف آب در شهرستان مروست به صورت پایلوت اجرا شد و کم کم به تمامی شهرستان های استان رسید.

وی با بیان اینکه در ۷ سال گذشته تمهیدات لازم برای مدیریت مصرف و افت سفره های آب زیرزمینی انجام شده است، افزود: در یکی از دشت های شهرستان مروست به میزان یک متر و در دشت دیگر این شهرستان به میزان ۶۰ سانتی متر افت آب وجود دارد.

جوادیان زاده با اشاره به اینکه سیاست مدیریت مصرف در سراسر کشور یکسان است، ابراز کرد: استان های مجاور به دلیل تعداد زیاد چاه ها مدیریت آن ها به کندی صورت می گیرد. به همین دلیل احتمال برداشت غیر اصولی و غیر مجاز از چاه های شهرستان های استان های همجوار اتفاق می افتد.

رییس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با بیان اینکه موضوع برداشت غیر اصولی و غیر مجاز چاه های دشت هایی که در همسایگی شهرستانهای استان هستند در سطح ملی در حال پیگیری است، گفت: جریان های آب های زیر زمینی از دشت های استان های مجاور به سمت دشت های استان یزد در جریان است و با برداشت غیر اصولی استان های همسایه و استان یزد سفره های آب زیرزمینی استان متحمل خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد.

وی بیان کرد: کاهش ظرفیت چاه های افراد و افزودن آن به چاه های موقوفات و آستان قدس از لحاظ قانونی امکان پذیر نیست و این موضوع با رضایت و درخواست اشخاص جریان پیدا می کند.
دانشور فرماندار شهرستان مروست ضمن اشاره به سرما زدگی های پیاپی محصولات کشاورزان این شهرستان گفت: به دلیل آینده نگری مردم شهرستان بیش از ۹۹ درصد چاه های کشاورزی این شهرستان به کنتور هوشمند مجهز شدند.

وی افزود: در سیل سال گذشته بیش از ۶ میلیون متر مکعب آب در شهرستان مروست با کمک مردم ذخیره شد که اتفاق بزرگی بود.
در ادامه رویداد آبی شهرستان مروست ، مدیرعامل و معاون حفاظت از منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با کشاورزان این شهرستان دیدار و دستوراتی در راستای رفع مشکل کشاورزان صادر کردند.

همچنین مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با امام جمعه شهرستان مروست دیدار و گفتگو کرد و از برخی مزارع کشاورزی در روستاهای این شهرستان بازدید بعمل آمد.

لازم به ذکر است در ابتدای این نشست مهدی حیدری رییس اداره آب مروست گزارشی از عملکرد این اداره در سال گذشته ارائه داد.