مدیرکل دامپزشکی استان یزد علت مرگ و میر تعدادی اسب که در چند روز اخیر در شهرستان زارچ اتفاق افتاده بود بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ دکتر علی فاتحی نیا گفت: طی اعلام مسئول واحد اسبداری مبنی بر تلفات ناگهانی اسب های واحد، بلافاصله نیروهای تخصصی و واکنش سریع دامپزشکی استان جهت بررسی موضوع به محل مورد نظر اعزام و اقدام به نمونه برداری از اسب های تلف شده نمودند که در این راستا به منظور تشخیص علت مرگ، کلیه نمونه های اخذ شده به چند آزمایشگاه تشخیصی ارسال گردید وپس از بررسی های صورت گرفته توسط آزمایشگاه ها مشخص گردید که علت قطعی تلفات “مسمویت” می باشد.

فاتحی نیا نیز در ادامه اعلام نمود: در سال گذشته بالغ بر ۲۵۰۰سر اسب در استان نسبت به بیماری مشمشه پایش سرمی صورت گرفت.

وی در ادامه افزود: بیماری مشمشه در اسب به شکل حاد یا مزمن بروز می‌کند و از نظر بالینی ممکن است به فرم‌های تنفسی یا پوستی ظاهر شود و منجر به تلف شدن اسب یا ضعف و لاغری آن شود که اسب آلوده، ناقل بیماری به سایر تک ‌سمیان است.

وی در مورد راه های انتقال بیماری گفت: آبشخور مشترک مهمترین عامل انتقال بیماری است و انسان نیز در اثر تماس با ترشحات آلوده اسب ناقل بیماری؛ مبتلا می‌شود و می تواند این بیماری مشترک برای انسان کشنده باشد.

وی در ادامه نیز اظهار کرد: دامپزشکی استان یزد آمادگی کامل در جهت همکاری با هیئت سوارکاری استان به منظور آموزش اسبداران با موضوع بهداشت و مدیریت پرورش اسب را دارد.

وی در پایان بیان نمود: اسبداران می توانند در صورت بروز هرگونه اتفاق در حوزه بهداشت اسب، نسبت به اعلام آن به دامپزشکی استان با شماره ۱۵۱۲ اقدام نمایند.