مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از کاشت ۵ هکتار تریتیکاله در اراضی کشاورزی شهرستان های یزد، خاتم و ابرکوه در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ یدالله جواد پور با اشاره به اینکه تریتیکاله حاصل تلاقی چاودار و گندم است و به آن چاودم هم می گویند اظهار کرد : این گیاه در بهار و پاییز کشت شده و نسبت به سرما ، خشکی و شوری از گندم و جو مقاومتر است.

وی افزود : این محصول در خاکهای کمتر حاصلخیز و شنی عملکرد مناسب تری از چاودار و گندم داشته و در مقایسه با جو تولید دوبرابر دارد .

جواد پور گفت : به طورکلی تریتیکاله ۲۰ درصد برتری عملکرد نسبت به گندم داشته و مقاومت خوبی نسبت به ریزش دارد.

وی اضافه کرد : عملکرد این محصول در هکتار در مناطق مختلف کشور بطور متوسط ۷ تن و عملکرد کاه تولیدی تا ۱۰ و نیم تن در هکتار گزارش شده است.

این مسئول ضمن اشاره به اینکه دانه تریتیکاله دو منظوره مصرف می شود، ذکر کرد : از آرد آن برای تهیه انواع شیرینی کیک و نان مخصوص استفاده میشود، اختلاط آرد گندم و تریتیکاله موجب افزایش ماندگاری و پوکی نان شده و کیفیت نان را بهبود میبخشد .

مدیر زراعت ذکر کرد : از دیگر مصارف این محصول می توان به تامین علوفه واحدهای دامداری اشاره کرد،با توجه به کیفیت مطلوب در تغذیه دام وطیور از گندم و جو برتر است زیرا اسید آمینه لیزین بالاتری نسبت به گندم دارد .

وی افزود:این گیاه تحمل بالایی در مزارع سر چرا توسط دام دارد و به عنوان علوفه سبز در چرای مزرعه ای و علوفه سیلو شده استفاده می شود.