پس از رونمایی از مرکز نوآوری چادرملو (نوچاد) در نمایشگاه پارک علم و فناوری استان یزد و سیزدهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران در تهران، این مرکز نوآوری در گام دوم به دنبال طراحی و توسعۀ اکوسیستم توسعه فناوری و نوآوری در چادرملو است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، در نشست هم‌اندیشی توسعۀ فرآیند عملیاتی مرکز نوآوری «نوچاد» که برگرفته از دو واژه «نوآوری» و «چادرملو» است؛ دکتر عسکر زاده قائم‌مقام چادرملو با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشور به‌منظور تقویت بنیه علمی و هماهنگی میان گروه‌های مرتبط فعال در حوزه دانش‌بنیان با نوچاد افزود: شناسایی نوآوران و ایده‌پردازان در مراکز علمی و دانشگاهی، شرکت‌های دانش‌بنیان و افراد خلاق صنعتگر مسیر جذب و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه در راستای جهش تولید و اکوسیستم توسعه را هموارتر می‌سازد.

وی توصیه کرد با فعال‌سازی دبیرخانه نوچاد و پایگاه ثبت ایده‌ها، نظرات و پیشنهادات، زمینۀ شناسایی و جذب ایده‌های نوآورانه در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو فراهم گردد.

بر اساس همین گزارش، هدف از راه‌اندازی این مرکز بررسی مسائل و چالش‌های موجود در صنعت فولاد و معدن از مسیر نوآوری و ایده‌پردازی است. از دیگر اهداف این مرکز حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ارائه خدمات به متقاضیان این حوزه، ارتقای قابلیت پویایی سازمانی و توانمندسازی مبتنی بر نوآوری به‌منظور حل مسائل شرکت، توسعۀ همکاری‌های مرکز نوآوری با شبکه زیست‌بوم نوآوری و مراکز دانشگاهی در داخل و خارج از کشور، ایجاد زمینۀ مناسب برای بروز خلاقیت و بستری برای رشد و پرورش ایده‌های نو بر مبنای دانش در قالب شتاب‌دهنده و استودیو استارتاپ است.

گفتنی است چادرملو همواره به‌عنوان یکی از برترین نقش‌آفرینان در حوزۀ اقتصاد کشور چشم‌انداز مرکز نوآوری را بر این اصل قرار داده است که برترین ارزش‌آفرین در بخش معدن و صنایع‌معدنی در حوزه زیست‌بوم نوآوری باشد.

از طرفی، مهم‌ترین مزیت چادرملو نسبت به سایر شرکت‌هایی که در زیست‌بوم نوآوری حوزه معدن و صنایع‌معدنی فعال هستند، برخورداری از زنجیرۀ کامل تولید فولاد از ابتدا تا انتهای مراحل تولید است. به‌عبارتی‌دیگر این شرکت می‌تواند به‌طور مستقیم هم در بحث اکتشاف، استخراج، فرآوری، تولید گندله، آهن‌سازی و فولادسازی اثرات قابل‌توجه و تأثیرگذاری در حوزه فناوری و نوآوری داشته باشد.