شورای عشایری شهرستان خاتم با هدف رسیدگی به مشکلات عشایری برگزار شد.

شورای عشایری شهرستان خاتم با هدف رسیدگی به مشکلات عشایری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ جلسه شورای عشایری شهرستان خاتم به ریاست علی اکبریان؛ فرماندار شهرستان و با حضور شمس؛ مدیر امور عشایری استان یزد، مهدی فتحی؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاتم، بخش داران و شرکت تعاونی دامداران، شرکت عشایری ییلاق کوچک خاتم و سایر ادارات مربوطه برگزار گردید.
در ابتدای جلسه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ضمن ارائه گزارش از وضعیت عشایر به مرور مصوبات جلسه برگزار شده در سال ۱۴۰۱ پرداخت و تهیه دو دستگاه تانکر آبرسان، اجرای پروژه های احداث مخزن و خط لوله انتقالی چشمه انجیر، قناتو و باغ معدن را از مهمترین این اقدامات عنوان نمود.
فتحی با اشاره به چالش ها و مشکلات موجود پیشنهادات لازم در زمینه حل این مسائل را بیان کرد و خواستار حل مشکل آب و ایل راه ها شد.
در این جلسه فرماندار شهرستان خاتم بر حفظ و صیانت از مراتع تاکید کرد و گفت: بهره برداران باید با رعایت تعادل دام و مرتع و مشارکت در طرح های مرتع داری در نگهداری و حفاظت از این مراتع سهم داشته باشند.
اکبریان با اشاره به ضرورت پیگیری مشکلات مرزی شهرستان با استان های همجوار کرمان و فارس، در راستای گرفتن پرونده چرای دام و آبرسانی به این منطقه، خواستار پیگیری موضوع با استناد به اسناد و قوانین و مقررات مربوط شد.
در ادامه حاضرین به بیان مشکلات و نقطه نظرات در این حوزه پرداختند.
سپس رییس اداره امور عشایر استان یزد در سخنانی بیان کرد: جامعه عشایری با تولید ۳۰ درصدی گوشت کشور، نیازمند توجه ویژه در حل مشکلات می باشد.
شمس با اشاره به دو موضوع مهم آب و راه در بحث امور عشايری گفت: پیگیری و مطالعه در این زمینه به طور مستمر در حال انجام می باشد و در حال حاضر با توجه به وجود سه دستگاه تانکر آبرسان در این شهرستان مدیریت در امر آبرسانی سیار باید مورد توجه قرار گیرد.
نامبرده محور اصلی اقتصاد عشایر را دام عنوان نمود و افزود: طرح‌های گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی و تولید گوشت قرمز چهار محور اصلی و حمایتی عشایر می باشد.
وی همچنین به تشریح آیین نامه ساماندهی عشایر ومصوبات شورای عشایری استان و میزان تحقق این مصوبات پرداخت.
شمس در پایان تخصیص آب ویژه عشایر، تجهیز چاه های مال داری، ساخت سرپناه عشایری در مراتع، تیغ زنی، واکسیناسیون رایگان دام های عشایر، احیای آیین ها و رسوم های عشایر و ثبت آمار عشایر را از مهمترین برنامه های در حال پیگیری اداره عشایر عنوان نمود.