رئیس جهاد کشاورزی استان یزد گفت: عسل استان یزد به علت رطوبت پایین، وجود گونه های مرتعی خاص (فرفیون ها) و نسبت قندها از مرغوب ترین عسل کشور محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ سید ابوالفضل وکیلی ضمن بیان اینکه ، عسل استان یزد به علت رطوبت پائین ، وجود گونه های مرتعی خاص ( فرفیون ها ) و نسبت قندها ،از مرغوبترین عسل های کشور محسوب می شود تصریح کرد : در استان حدود ۸۳۷ زنبورستان با بیش از ۸۷هزار کلنی زنبور عسل وجود دارد و در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۴۲ تن عسل از ان تولید شده است.

وی افزود : عمده شهرستانهای پرورش دهنده زنبور عسل تفت ،مهریز و خاتم است که در این بین شهرستان تفت با استقرار ۵۵درصد کلنی ها در ان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است .

وکیلی با اشاره به اب و هوای استان خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه استان یزد کویری و از استانهای خشک و کم بارش است ، ولی در دامنه های قله شیر کوه و کوهپایه های اطراف آن آب و هوا مساعد و پوشش گیاهی با گونه های کمیاب مرتعی مناطق نسبتا خوبی را برای پرورش زنبور عسل ایجاد کرده ، لذا در مقطعی از سال ( اوخر زمستان تا اوایل تابستان ) در کوهپایه های اطراف شیرکوه پرورش زنبور عسل رونق دارد.

وی اضافه کرد : زنبور عسل با انجام عمل گرده افشانی گیاهان وافزایش کمی و کیفی تولیدات زراعی ، باغی و مرتعی جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور و محیط زیست دارد.

وکیلی ذکر کرد : عمده ترین مشکلات زنبورداری استان بالابودن هزینه نگهداری و کوچ ، کمبود تسهیلات بلند مدت و کم بهره ، خشکسالی های پی در پی چند سال اخیر در استان و استانهای همجوارکه باعث کاهش تولید شده است،مشکلات بیمه زنبورداران و شاغلین در زنبورستانها ، استفاده بی رویه کشاورزان و باغداران از سموم دفع آفات و حشره کش ها و غیره می توان اشاره کرد .

به گفته این مقام مسئول و با پیگیری های انجام شده توسط استان و وزارت جهاد کشاورزی مشکل بیمه ، تسهیلات و نهاده های زنبوداران در حال برسی بوده و در این خصوص اقداماتی صورت گرفته و انشالله در آینده نزدیک این مشکل نیز مرتفع می گردد.