سرمربی تیم ملی فوتبال نابینایان کشور تهیه زیرساخت‌هایی نظیر زمین چمن، توپ و دیواره برای تمرین ورزشکاران فوتبال نابینایان است، ضروری دانست.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر ، جواد فلفلی، در حاشیه اردوی استعدادیابی تیم ملی نوجوانان که به میزبانی استان یزد برگزار شده است، در جمع خبرنگاران گفت: فوتبال نابینایان ۱۷ سال پیش فعالیت خود را در ایران آغاز کرده و علی‌رغم افتخارات مختلف ملی و بین المللی همچنان در کشور غریب مانده است ومتأسفانه برخی مسئولان به دستاوردها و افتخارات ورزشکاران نابینایان توجه خاصی نمی کنند

سرمربی تیم ملی فوتبال نابینایان کشور، گفت: طبق قانون تأمین و تجهیز زمین چمن ویژه فوتبالیست‌های نابینا به همراه دیواره تمرین و توم لازم و ضروری است.

فلفلی با بیان این‌که فوتبال نابینایان خیلی پشتوانه نیروی انسانی ندارد، افزود: در اردوی تیم ملی این رشته از استانهای لرستان، تهران، آذربایجان شرقی، استان یزد و گیلان حضور دارند.

وی افزود: اولین مرحله اردوی تیم ملی جوانان و استعدادیابی تیم بزرگسالان از ۲۰ تا ۲۶ اردیبهشت ماه به میزبانی استان یزد در حال برگزاری است.

وی گفت: ما داریم در مورد رشته‌های خاص صحبت می‌کنیم که توسط افراد خاص تشکیل شده و دارای شرایط خاصی هم هستند.

فلفلی با بیان این‌که فوتبال نابینایان هیچ تفاوتی با فوتبال ۱۱ نفره و فوتسال ندارد، گفت: در کل دنیا این نوع ورزش با ورزشکارانش جذابیت خاصی دارد و باید بیش از پیش حمایت شوند.

وی گفت: فوتبال نابینایان تنها فوتبالی است که در سطح جهان مقام قهرمانی بین المللی دارد و در سطح شهرستانی هم حمایت نمی‌شود.

فلفلی با بیان این‌که فوتبال در فدراسیون ورزش نابینایان و کم بینایان در دو دسته شامل مسابقات فوتبال نابینایان مطلق موسوم به فوتبال پنج نفره و فوتبال سالنی که ویژه کم بینایان  B2و B3 برگزار می‌شود، گفت: البته تنها فوتبال پنج نفره یک رشته پارالمپیکی است که کشورمان در این مسابقات صاحب عنوان در رقابتهای آسیایی و جهانی است.

حسین دشتی، رئیس هیات ورزش نابینایان و کم بینایان استان یزد نیز با بیان این‌که  فدراسیون ورزش نابینایان و کم بینایان تعداد زیادی رشته ورزشی را تحت پوشش دارد، گفت: استان یزد نیز در رشته‌های مختلفی مانند گلبال، شنا، شطرنج، پاورلیفتیینگ و فوتبال در رده‌های سنی مختلف آقایان و بانوان فعالیت دارد و در برخی رشته‌ها مانند گلبال سابقه‌ای طولانی و موفق دارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی رشته فوتبال نابینایان استان یزد در سال ۱۴۰۰ با حضور سرمربی تیم ملی کشورمان، گفت: خوشبختانه تیم استان یزد پس از یکسال تمرین و دیدارهای تدارکاتی، در اولین حضور خود در مسابقات جوانان کشور به رتبه سوم دست یافت.

دشتی افزود: خوشبختانه تمام اعضای تیم فوتبال نابینایان استان یزد به اردوی استعدادیابی تیم ملی که هم‌اکنون به میزبانی یزد در حال برگزاریست، دعوت شدند.

همچنین حسین مجاهدیان مربی تیم فوتبال نابینایان استان یزد و مربی تیم ملی جوانان ایران در این نشست از مشکلات زیرساختی در این رشته ورزشی به ویژه فوتبال نابینایان گلایه کرد و اهتمام مسئولان ورزش و جوانان به این ورزش پرافتخار را خواستار شد.

وی گفت: هم‌اکنون در استان یزد فقط یک سالن اختصاصی در اختیار ورزشکاران نابینا و کم بینا قرار دارد که سالانه از آن برای انجام تمرین و برگزاری مسابقات استفاده می‌شود که این ورزشکاران نیاز به زمین چمن و دیواره حفاظتی دارند.