رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر یزد در جلسه این کمیسیون گفت: روند پنجاه سال گذشته شهر یزد نشان می دهد لکه های سبز که شامل باغات و فضاهای سبز می شود از گذشته تاکنون در حال کاهش است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمد مهدی نیکونژاد ادامه داد: کاهش لکه های سبز یا فضاهای سبز و باغ های موجود در شهر، نشان‌دهنده این است که به دلایل مختلف عمدی یا غیر عمدی باغ های شهر یزد در حال نابودی است.

به گفته وی: متأسفانه آهنگ حرکت شناسایی و شناسنامه دار کردن باغ ها و پلاک کوبی درختان در شهر یزد روند کندی دارد و رضایت‌بخش نیست به همین دلیل ضرورت دارد سازمان سیما و منظر نسبت به شناسایی و ثبت آمار دقیق تعداد باغ ها و همچنین احصاء تعداد درختان موجود در سطح شهر اقدام نماید.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر یزد مطرح کرد: مقرر شد سازمان سیما و منظر حداکثر تا یک ماه آینده طرحی با شرح وظایف مشخص و همچنین با کمک گرفتن از فناوری های نوین و سیستم های پهپادی و تصاویر هوایی برای شناسایی و شناسنامه دار کردن تمام باغ ها و درختان موجود در شهر ارائه دهد و سپس طی یه مهلت ۶ ماهه طرح را اجرا ونتیجه را به کمیسیون ارایه کنند .

نیکونژاد خاطرنشان کرد: شهرداری موظف است برای باغ‌ها شناسنامه تهیه کند تا تعداد باغ‌ها ، تعداد و نوع گونه‌های درختان همراه با ممیزی درختان مثمر و غیر مثمر موجود ، مساحت و متراژ عرصه در آن مشخص باشد و تمام باغ ها و هریک از درختان پلاک کوبی شوند.

وی گفت: همچنین شهرداری باید ضمن اطلاع رسانی موثر و هدفمند برای شهروندانی که دارای باغ هستند و یا قصد خرید و یا فروش دارند مشوق هایی برای مالکان در خصوص حفظ و صیانت از باغات و همچنین اعمال قانون برای کسانی که به صورت غیر قانونی قصد تخریب باغها و فضای سبز را دارند در نظر بگیرد.