دهمین کنگره بین المللی و جشنواره دانشجویی طب تولیدمثل با حضور ۲۰ کشور از ۲۹‌ لغایت ۳۱ اردیبهشت ماه جاری در استان برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛  دبیر اجرایی دهمین کنگره بین‌المللی و جشنواره دانشجویی طب تولید مثل و پنجمین کنگره ژنتیک تولید مثل گفت: این کنگره با حضور متخصصان برجسته داخلی و خارجی و دانشجویان مرتبط با رشته‌های ناباروری از ۲۹ لغایت ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ به میزبانی پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزار می‌شود.

دکتر «علی محمد عبدلی» دبیر اجرایی این کنگره امروز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در نشست با خبرنگاران، از اهداف برگزاری این کنگره به مبادله تازه‌ترین پژوهش‌ها و دستاوردهای علمی و تخصصی برای فرزندآوری زوج‌های نابارور و حمایت مالی و معنوی از آن‌ها، گسترش علوم و تجارب جدید در زمینه ناباروری، معرفی دستاوردهای ۴۰ سال پژوهش، آموزش و درمان در مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری یزد و بهره برداری از روش‌های جدید درمان ناباروری بین المللی طب تولید مثل اشاره کرد.

وی محورهای این رویداد ملی را مباحث مرتبط با علم تولید مثل از قبیل آندرولوژی، ارولوژی، ایمنولوژی، سقط مکرر، روانپزشکی ناباروری، اهدای جنین، رحم اجاره‌ای و دیگر مسائل مرتبط با طب تولید مثل ذکر کرد.

عبدلی از برگزاری این کنگره در سالن دکتر جوادی بیمارستان شهید صدوقی یزد خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود در مجموع ۸۰۰ متخصص و محقق از داخل کشور و ۲۰ کشور دنیا در این همایش شرکت کنند.

وی ضمن تشریح برخی از برنامه‌های این کنگره از جمله برگزاری پنل‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، یاداور شد: نمایشگاهی نیز در حاشیه این رویداد علمی در محل برگزاری این کنگره دایر خواهد شد.

عبدلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به درمان ناباروری افزون بر ۴۰ هزار زوج تاکنون به همت پژوهشکده علوم تولید مثل یزد و البته همکاری بیمارستان مادر در این شهر به عنوان بخش خصوصی، گفت: سالها قبل پیشنهاد نامگذاری روز هشتم دیماه که مصادف با تولد اولین نوزاد حاصل از IVF در کشورمان بود را به نام «روز درمان نوین ناباروری ایران» را مطرح کردیم ولی هنوز این موضوع محقق نشده است.

وی همچنین گفت: متاسفانه به شدت با کمبود فضای فیزیکی برای ارائه خدمات در شان بیماران مراجعه کننده به مرکز که از داخل و خارج کشور هستند، مواجه‌ایم لذا تلاش داریم هرچه سریعتر ساختمان جدید مرکز با زیربنای ۱۵ هزار مترمربع که هم اکنون حدود ۷۰ درصد پیشزرفت فیزیکی دارد را با همکاری و مساعدت مسئولان هر چه سریعتر آماده بهره‌برداری کنیم.

دکتر «راضیه دهقانی فیروزآبادی» دبیر علمی این دوره از کنگره نیز با اشاره به محورهای این رویداد علمی اظهار کرد: در مجموع قریب ۴۰۰ مقاله توسط سایت کنگره دریافت و پس از داوری در نهایت ۲۲۵ مقاله به صورت سخنرانی و پوستر برای ارائه در کنگره انتخاب شد.

وی از سخنرانی ۲۰ مدعو از کشورهای مختلف از جمله استرالیا،‌ مالزی، اندونزی، کانادا، آمریکا، افغانستان، چین، ترکیه، برزیل ، انگلستان، هند، قطر، لهستان، ایتالیا، سوئد، عمان و امارت متحده عربی به صورت مجازی خبر داد و گفت: علاوه بر این ۴۳ سخنران داخلی نیز در این کنگره سخنرانی خواهند داشت.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به دانشجو محور بودن این کنگره، خاطرنشان کرد: ۲۶ سخنرانی دانشجویی و ۱۷ سخنران دانشجویی برگزیده نیز در این دوره خواهیم داشت و برگزیدگان علاوه بر کسب جایزه نقدی، از سوی قطب درمان ناباروری کشور، گواهی دریافت خواهند کرد.