مدیرکل گمرک یزد با اشاره به بیش از هشت هزار و ۲۶ میلیارد ریال درآمد وصولی این گمرک در سال گذشته گفت: درآمدها نسبت به مدت مشابه از آن ۴۳۱ درصد رشد داشته است. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمدحسین سلمانی با بیان اینکه بیش از ۵ هزار و ۲۳ میلیارد ریال از درآمد وصولی […]

مدیرکل گمرک یزد با اشاره به بیش از هشت هزار و ۲۶ میلیارد ریال درآمد وصولی این گمرک در سال گذشته گفت: درآمدها نسبت به مدت مشابه از آن ۴۳۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ محمدحسین سلمانی با بیان اینکه بیش از ۵ هزار و ۲۳ میلیارد ریال از درآمد وصولی شامل مالیات بر ارزش افزوده است اظهارداشت: مالیات بر ارزش افزوده وصولی این گمرک در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با رشد بیش از ۶۱۱ درصد روبه رو بوده است.

رشد شاخص‌های تجارت فرامرزی یزد در سال گذشته

مدیرکل گمرک یزد در ادامه به شاخص های تجارت فرامرزی استان در سال گذشته گریزی زد و تصریح کرد: سال گذشته ۳ میلیون و ۲۵۶هزار تن کالا به ارزش ۴۷۴ میلیون دلار از گمرک یزد با بیش از ۵۲ هزار فقره اظهارنامه به خارج کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن از حیث وزن ۵درصد رشد و از نظر ارزش ۴ درصد کاهش را نشان می دهد.

سلمانی متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی را ۱۴۵ دلار ذکر کرد و اظهارداشت: عراق، پاکستان، امارات متحده عربی، افغانستان، ترکیه، عمان و هلند به ترتیب عمده ترین مقصد کالاهای صادراتی یزد در سال گذشته هستند.

مدیرکل گمرک یزد ادامه داد: در همین مدت نیز ۱۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۵۵ میلیون دلار در یک هزار و ۹۱۰ فقره اظهارنامه از گمرک یزد به کشور وارد شده که از حیث وزن ۲۴ درصد افزایش و از نظر ارزش ۵ درصد کاهش یافته است.

وی متوسط ارزش هر تن کالای وارداتی را یک هزار و ۹۸۹ دلار عنوان کرد و گفت: ترکیه، چین، ایتالیا، امارات متحده عربی و برزیل به ترتیب بزرگترین مبدا کالاهای وارداتی گمرک یزد در سال گذشته هستند.

زمان تشریفات گمرکی رویه صادرات در یزد ۴ ساعت است

سلمانی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به میانگین ساعت تشریفات گمرکی در رویه های مختلف افزود: در سال گذشته میانگین زمان تشریفات گمرکی در رویه صادرات بیش از ۴ ساعت و در رویه واردات بیش از ۱۶ساعت بوده که نسبت به سال قبل از آن تغییر چندانی نداشته است.

وی اخذ ضمانت نامه بانکی بابت مالیات بر ارزش افزوده و حقوق ورودی به جای دریاقت قطعی از واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی را از جمله تسهیلات گمرک ذکر و خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۴۹۶ فقره ضمانت نامه بانکی به ارزش یک هزار و ۷۹۲ میلیارد و ۵۵۷ میلیون ریال بابت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده اخذ گردید که ۲۴ میلیارد و ۵۰۳ میلیون ریال آن به فعالان مجاز اقتصادی اختصاص داشت.

سلمانی در بخش دیگری از این گفت وگو کمبود نیروی انسانی موجود را از جمله مهترین مشکلات گمرک یزد دانست و بیان کرد: گمرک یزد ۸۰ پست سازمانی مصوب دارد که ۳۷ پست آن بلاتصدی است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای کارکنان گمرک ۲ هزار و۵۱۶ نفر ساعت دوره آموزشی برگزار شد که از این میزان یک هزار و۳۸ نفر ساعت آن تخصصی کارکنان گمرک و مابقی دوره عمومی شغلی بوده است.

سلمانی اظهار داشت: در سال گذشته ۲۹۶ فقره پرونده قاچاق کالا به ارزش ۷۴۲ میلیارد ریال در گمرک یزد ارزشگذاری شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن کاهش ۳۳ درصدی را نشان می دهد.