رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بافق از برگزاری جشنواره بزرگ عرق‌گیری طارونه در این شهرستان خبر داد. به‌گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ لیلی رنجبر با اعلام این خبر گفت: این رویداد روز سوم اردیبهشت‌ماه، برای اولین بار در شهرستان بافق با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری روستای هدف گردشگری باقرآباد برگزار می‌شود. رئیس اداره میراث‌فرهنگی، […]

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بافق از برگزاری جشنواره بزرگ عرق‌گیری طارونه در این شهرستان خبر داد.

  1. به‌گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ لیلی رنجبر با اعلام این خبر گفت: این رویداد روز سوم اردیبهشت‌ماه، برای اولین بار در شهرستان بافق با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری روستای هدف گردشگری باقرآباد برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بافق تصریح کرد: درخت نخل در ابتدای بهار شکوفه می‌زند، این شکوفه‌ها درون یک غلاف چوبی قرار گرفته که به آن طارونه می‌گویند، طارونه یکی از فرآورده‌های مهم درخت خرماست که ارزش غذایی و دارویی دارد.

رنجبر اضافه کرد: با توجه به وجود نخلستان‌های زیبا و منحصربه‌فرد روستای باقرآباد و برای جلوگیری از، نابودی نسل درخت خرما، تشویق و حمایت کشاورزان به کاشت این درخت و استفاده از ظرفیت درامد زایی پنهان درخت خرما در فصل بهار و در زمان رویش شکوفه‌های آن، این جشنواره برگزار می‌شود.

به گفته او اجرای گروه دف‌نوازی از دیگر برنامه‌های این جشنواره است که در محل سفره‌خانه سنتی بابا عسکر روستای هدف گردشگری باقرآباد برگزار می‌شود.

روستای هدف گردشگری باقرآباد روستایی است در فاصله ده کیلومتری شمال شهرستان بافق، که قلعه تاریخی آن متعلق به دوران قاجار به‌عنوان یکی از زیباترین دژهای تاریخی استان، با شماره ۱۳۰۰۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.