سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ابرکوه گفت: غار و مجموعه تاریخی، طبیعی اعلا در دستور کار این اداره برای ثبت ملی قرارگرفته است. به‌گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ جواد عادل روز یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه با اعلام این خبر گفت: مجموعه اعلا که آمیخته به روایت‌ها و افسانه‌های تاریخی است یکی از زیباترین آثار طبیعی […]

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ابرکوه گفت: غار و مجموعه تاریخی، طبیعی اعلا در دستور کار این اداره برای ثبت ملی قرارگرفته است.

به‌گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ جواد عادل روز یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه با اعلام این خبر گفت: مجموعه اعلا که آمیخته به روایت‌ها و افسانه‌های تاریخی است یکی از زیباترین آثار طبیعی مرکز ایران محسوب می‌شود.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ابرکوه ادامه داد: غار اعلا، چکو، عیش و … از جاذبه‌های طبیعی ابرکوه است که می‌تواند در راستای ایجاد منطقه گردشگری طبیعی رونق خوبی به این صنعت بدهد.

عادل افزود: متأسفانه به دلیل اعطای بی‌رویه مجوز کشف و استخراج معدن و عدم نظارت بر آن، منطقه اعلا آسیب بسیار دیده است، به‌طوری‌که یکی از جاذبه‌های این منطقه به نام شتروک اعلا به‌کلی از بین رفته و اگر وضع به همین منوال پیش برود شاهد نابودی بقیه منطقه خواهیم بود.

به گفته او نجات مجموعه تاریخی، طبیعی اعلا که به دلیل معدنی شدن منطقه آسیب فراوانی دیده، می‌تواند برای صنعت گردشگری منطقه نقطه عطف و برای کشور نمونه مثال‌زدنی در ترکیب علم، تاریخ، طبیعت و افسانه باشد.

عادل عنوان کرد: هر یک از قسمت‌های اعلا یک جاذبه عالی محسوب می‌شود، مقبره اعلا، غار اعلا، چشمه چکو، عیش، دره فسیلی، قلعه، ازجمله این جاذبه‌های منحصربه‌فرد محسوب هستند.

مجموعه طبیعی و تاریخی اعلا در ۲۰ کیلومتری شمال غربی ابرکوه قرارگرفته است و از مناطق حفاظت‌شده محسوب می‌شود، این مجموعه علاوه بر بحث گردشگری در حوزه زمین‌شناسی و پوشش گیاهی هم قابل معرفی است.