قانون جامع حدنگار، موسوم به « کاداستر »، از جمله قوانین مترقی در پیشگیری از زمین‌خواری و کمک به تولید است که با اجرای آن در استان یزد ، تاکنون علاوه بر تثبیت ۱۰۰درصد اراضی ملی ، حدود ۶۰درصد اراضی کشاورزی استان نیز هویت سازی و منجر به صدور سند تک برگ کاداستری شده است. […]

قانون جامع حدنگار، موسوم به « کاداستر »، از جمله قوانین مترقی در پیشگیری از زمین‌خواری و کمک به تولید است که با اجرای آن در استان یزد ، تاکنون علاوه بر تثبیت ۱۰۰درصد اراضی ملی ، حدود ۶۰درصد اراضی کشاورزی استان نیز هویت سازی و منجر به صدور سند تک برگ کاداستری شده است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ قانون جامع حدنگار (کاداستر) در سال ۱۳۹۳ با هدف مبارزه با پدیده زمین خواری و جلوگیری از تعرض به اراضی ملی و حفط بیت المال و منافع دولت در مجلس تصویب شد.

این قانون، شامل مجموعه فعالیت‌های تهیه نقشه با استفاده از عکس‌ها و تصاویر زمینی، دریایی، هوایی، ماهواره ای، تبدیل رقومی عکس‌ها و تصاویر، عملیات زمینی نقشه برداری، ویرایش و تکمیل نقشه‌های زمینی و تطبیق نقشه با وضعیت واقعی و موجود املاک و اضافه کردن کلیه اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی و کنترل نهائی و به‌روزرسانی آن می‌باشد.

قانون تعیین حدنگار، موسوم به کاداستر، از جمله قوانین مترقی کشورمان در راستای صیانت از اراضی ملی است و همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری و مسئولان قوا بویژه ریاست عالی قوه قضائیه بوده است به گونه ای که رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان قوه قضائیه در این خصوص فرمودند : « به‌عنوان نمونه باید با عمل به تکلیف قانونی در زمینه تعیین مالکیت زمین‌ها در شهرها و روستاها، از جرائمی مانند زمین‌خواری و کوه‌خواری پیشگیری شود.»

در این خصوص مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد اظهار داشت : از سال ۱۴۰۱ بویژه از مهرماه فعالیت های گسترده ای در سطح استان یزد با هدف گسترش و تقویت حدنگاری و تبیین اهمیت منافع حقوقی اجرای این قانون و نقش آن در پیشگیری از جرائمی همچون زمین خواری و کوه خواری و از همه مهمتر عمل به تکلیف اجرای فرمان ولی فقیه در دستور کار قرار گرفت که مهمترین آنها ، تشکیل قرارگاههای استانی حدنگاری شهید سردار سلیمانی به ریاست استاندار و رئیس کل دادگستری و در شهرستانها به ریاست فرماندار و رئیس دادگستری شهرستان بوده است.

مهدی اقبال افزود : در همین راستا ، با هدف گسترش اجرای این قانون در شهرها و روستا و جلوگیری از رفت و آمدهای مردمی به مرکز شهرستان و استان ، تشکیل ۲۴۰ دفتر حدنگاری در سطح شهرها و روستا با همکاری فرمانداری ها ، بخشداری ها ، دهیاری ها و شوراهای اسلامی و نیز تشکیل تیم جهادی منتظران ظهور اداره کل ثبت با هدف کمک به واحدهای ثبتی داشتیم.

وی یادآور شد: خوشبختانه استان یزد در سال ۱۴۰۰ موفق به اتمام کاداستر اراضی ملی شده بود ولی در حوزه کاداستر اراضی کشاور ، شهری و روستایی چندان دستاوردی نداشت به گونه ای که در پایان شهریور تنها کمتر از ۱۰ درصد اراضی کشاورزی تثبیت و هویت سازی شده بود.

به گفته مدیرکل ثبت اسناد و املاک یزد ، با توجه به برنامه ریزی های منسجم و تلاش های انقلاب و مجاهدانه همکاران استان در ۶ ماه پایانی سال این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۱ برابر و نسبت به ۶ ماه ابتدایی سال ۶ برابر افزایش یافت و به ۶۰ درصد رسید.

عضو شورای قضایی یزد گفت : در اجرای قانون جامع حدنگار ( کاداستر ) همه دستگاه های مربوطه باید اقدامات موثر را انجام داده و پاسخگو باشند، در غیر این صورت اگر اراده ای بر این امر وجود نداشت، از طریق مسیر قضایی پیگیری خواهد شد.