استاندار یزد گفت: استان یزد قریب به ۱٫۴ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، اما به دلیل مزیت های ویژه خود، سهم ویژه و بسیار بیشتری در اقتصاد ملی دارد. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ مهران فاطمی در گفتگوی زنده تلفنی با ویژه برنامه نوروزی «بهار بازار» رادیو اقتصاد، با تبریک فرارسیدن سال ۱۴۰۲ و تقارن […]

استاندار یزد گفت: استان یزد قریب به ۱٫۴ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، اما به دلیل مزیت های ویژه خود، سهم ویژه و بسیار بیشتری در اقتصاد ملی دارد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ مهران فاطمی در گفتگوی زنده تلفنی با ویژه برنامه نوروزی «بهار بازار» رادیو اقتصاد، با تبریک فرارسیدن سال ۱۴۰۲ و تقارن آن با بهار معنویت، با مردم استان و کشور سخن گفت.

استاندار یزد در پاسخ به سوالی در خصوص «ظرفیت های اقتصادی استان یزد» گفت: استان یزد قریب به ۱٫۴ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، اما به دلیل مزیت های ویژه خود، سهم ویژه و بسیار بیشتری در اقتصاد ملی دارد.

وی با بیان اینکه یزد دومین استان معدنی و اولین استان به لحاظ تنوع مواد معدنی کشور است، اظهارداشت: این مهم، امتیاز ویژه ای در بخش معدن و صنایع معدنی در کشور ایجاد کرده به طوریکه در حال حاضر یزد نخستین تولید کننده سنگ آهن کشور است.

فاطمی در ادامه یزد را قطب تولید کاشی و سرامیک کشور  دانست و به گوشه از آمار و ظرفیت های این بخش اشاره کرد.

وی، یزد را یکی از استان های صنعتی کشور، با فعالیت بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ واحد بزرگ، متوسط و خرد اقتصادی خواند و خاطرنشان کرد: این واحدها با تولید قریب به هزار نوع کالا و محصول، علاوه بر تامین نیاز داخل کشور، بخشی از تولیدات خود را روانه بازارهای خارجی می کنند.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رتبه ممتاز یزد در بخش کشاورزی متراکم و کم آبخواه به ویژه در تولید محصولات گلخانه ای، گفت: این مهم مؤید قناعت و سختکوشی یزدی ها در استفاده از آب محدود در دسترس برای تولید محصولات ممتاز در اوج بهره وری است.

فاطمی همچنین حوزه گردشگری را یکی از مزیت های ویژه استان یزد عنوان و تصریح کرد: شهر یزد تنها شهر ثبت میراث جهانی کشور بوده و استان یزد قریب به ۲۰۰ هزار اثر ملموس و ناملموس میراثی و فرهنگی دارد.

استاندار یزد با اشاره به تجربه بالاترین رشد نرخ اقتصادی کشور با رقم ۷/۵۵ درصد در سال گذشته، گفت: بخش گردشگری در تحقق این مهم، سهم ۳۰ درصدی داشته است.

وی همچنین با بیان اینکه یزد در حوزه صنایع نساجی نیز جزء استان های ممتاز کشور است، اضافه کرد: به طور کلی یزد، استانی ویژه در بخش های صنعت و معدن، کشاورزی، خدمات، گردشگری و …، در سطح کشور بوده و نقش آفرینی بسیاری داشته است.

فاطمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ۱۵ درصد جمعیت استان یزد را جمعیت روستایی و ۸۵ درصد آن را جمعیت شهری تشکیل می دهد، خاطرنشان کرد: در روستاها بخش دامداری، دامپروری، مشاغل خانگی و بخش گردشگری به ویژه گردشگری طبیعی و بومگردی ها و کویر گردی ها  فعال است.

استاندار یزد در پایان تصریح کرد: در مجموع بخش اقتصاد روستایی استان یزد بخشی فعال و پویا است.