رییس صندوق نوآوری و شکوفایی برتوسعه و تقویت سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری و نوآوری تاکید کرد و گفت: در این زمینه اقدامات خوبی در کشور صورت گرفته اما برای توسعه آن باید فرهنگ نهادینه شود. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، علی وحدت امروز در آیین امضا قراردادهای سرمایه گذرای خطرپذیر در استان یزد […]

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی برتوسعه و تقویت سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری و نوآوری تاکید کرد و گفت: در این زمینه اقدامات خوبی در کشور صورت گرفته اما برای توسعه آن باید فرهنگ نهادینه شود.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، علی وحدت امروز در آیین امضا قراردادهای سرمایه گذرای خطرپذیر در استان یزد افزود:تامین مالی یکی از الزامات مهم رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان است.

وی اظهار کرد:صندوق های نوآوری و شکوفایی این آمادگی دارد که طرح‌های دانش بنیان و فناور را تامین مالی کند تا این شرکت‌ها بتوانند در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور نقش ایفا کنند.

وحدت با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان برای تامین مالی خود به ابزارهای مختلفی چون تسهیلات، ضمانت نامه و غیره نیاز دارند گفت: این شرکت ها به تامین مالی خطرپذیر (vc) لازم دارند در این نوع تامین مالی ، وام نیست بلکه صندوق و با شرکت نوپا و خلاق شریک می شود علاوه برسود آوری در مدیریت مالی و نوآوری آن مداخله و کمک می کند تا به مرحله رشد برسد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: در مدل سرمایه گذاری خطرپذیر مدت حضور صندوق پژوهش و فناروی در شرکت تازه تأسیس دانش بنیان به مدت ۲ تا سه سال است صندوق در این روش سهام خود را پس از ارزش گذاری، به صاحب اصلی طرح واگذار می کند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: شرکت های فناور و دانش بنیان دیگر نگران وثیقه و ضمانت های مرسوم بانک ها نخواهند بود و به این شکل دغدغه اصلی آنها به عنوان سهامدار شرکت های دانش بنیان مرتفع می شود.

وی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی متولی سرمایه گذاری های خطر پذیر درکشور است گفت: در این زمینه در چند سال اخیر از شرکت های نوپا بصورت غیر مستقیم برای سرمایه خطر پذیر کمک کرده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به امضای ۶ قرارداد سرمایه گذاری خطرپذیر در استان افزود: این اتفاق خوبی برای حوزه نوآورای و زیست بوم نوآوری استان یزد است البته استان یزد در حوزه یاد شده در ۲ سال اخیر اقدامات خوبی را انجام داده است .

وحدت خاطر نشان کرد: ابزار تامین مالی بیمه در حوزه نوآوری ضعیف است و در این زمینه پیوندی خوبی ایجاد نشده است که امید است با جساتی که با بیمه مرکزی برگزار شده این ارتباط برقرار شود و هم شرکت های دانش بنیان به صنعت بیمه کمک کنند و هم بیمه در خدمت این شرکت ها قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد هم در این مراسم گفت: در حوزه فناوری و نوآوری با پیگیری استاندار یزد اقدامات خوبی انجام شده است .

سید مسعود عظیمی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی استان برای حذب سرمایه گذاری با بیش از گذشته تلاش کند تا به عدد به قابل توجهی میزان سرمایه گذاری برسد.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری یزد هم در این مراسم با اشاره به فعالیت این صندوق از سال ۸۳ گفت: سرمایه اولیه این شرکت ۱۰ میلیارد ریال و اکنون به یکهزار و ۱۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

محمد سپهر با بیان اینکه صندوق استان یزد در بسیاری از شاخص های در کشور در رتبه نخست قرار دارد افزود: بسیاری از آیین نامه های صندوق پژوهش کشور برگرفته از صندوق استان است.

تعداد سهامداران حقیقی و دولتی صندوق پژوهش و فناوری یزد را ۱۸۰ سهامدار بیان کرد و افزود: تاکنون این صندوق ۳۹ طرح سرمایه پذیر خطر پذیر در استان اجرا کرده است.

وی حمایت مسوولان استان را از صندوق نوآوری و شکوفایی خواستار شد و گفت: توسعه سرمایه گذاری در حوزه های استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را از اولویت های صندوق استان است در سالجاری ۴۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه صندوق در بانک ها ، شرکت و معادن برای شرکت ها امضا شده است.

در این مراسم در حوزه کشاورزی ، تولید کاشی و سرامیک ، ربات هوشمند ، خدمات فنی و مهندسی قطعات و تجهیزات صنعتی، رمز ارزها ، توسعه و تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیلا تفاهم نامه سرمایه گذاری خطر پذیر منعقد شد.

در قرار دادهای یاد شده ۵۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری منعقد شد که ۳۲ میلیارد تومان از این میزان توسط صندوق پژوهش و نوآوری تامین شده است.

سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌ و کارهای نوپا، فناور و کارآفرین که مستعد جهش و ارزش افزوده و البته دارای ریسک بالایی هستند.