مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: استان یزد جاذبه‌های متعددی دارد و تنها شهر کشور که ثبت جهانی شده، یزد است این در حالی است که جاذبه‌ها و ظرفیت های گردشگری استان به نحوی مطلوب معرفی نشده است. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ احمد آخوندی روز پنجشنبه در همایش روابط عمومی […]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: استان یزد جاذبه‌های متعددی دارد و تنها شهر کشور که ثبت جهانی شده، یزد است این در حالی است که جاذبه‌ها و ظرفیت های گردشگری استان به نحوی مطلوب معرفی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ احمد آخوندی روز پنجشنبه در همایش روابط عمومی های استان یزد، از روابط عمومی دستگاه‌های مختلف استان خواست تا در زمینه معرفی هرچه بیشتر جاذبه ها و ظرفیت های استان به میراث فرهنگی کمک کنند و افزود: همه بخش ها باید کمک کنند تا تمامی ظرفیت های استان در این زمینه به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: هم اکنون رویکردهای به گونه ای است که مردم اقدامات دستگاه ها را یک طرفه می بینند و این در حالی است که روابط عمومی فقط سخنگوی مدیرکل نیست و باید انتقادات نیز به مدیران ادارات منعکس می شود و روابط عمومی ها در این زمینه نیز نقش مهمی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد ادامه داد: هنگامی که مردم راضی نباشند، هرگونه گزارشی دهی باعث نتیجه معکوس می شود و روابط عمومی ها در حوزه جهاد تبیین و امیدآفرینی در جامعه نقشی بسیار تاثیر گذار دارند .

آخوندی با بیان اینکه بافت تاریخی یزد توسط مردم حفظ شده است، گفت: اگر دلسوزی دغدغه مندانه مردم یزد نبود قطعا بافت تاریخی یزد نیز تخریب شده بود و بهترین نگهدارنده بافت تاریخی یزد مردم هستند و هر چند ۲۸ اثر در ایران ثبت جهانی شده ولی عمده آنها را بناها تشکیل می دهد و بافتی تاریخی که ۱۹۵ هکتار از نهصد هکتار آن ثبت جهانی شده به یزد تعلق دارد و لذا از روابط عمومی ها درخواست می شود “شهر میراث جهانی یزد” را در سربرگ ادارات درج کنند .

وی افزود: در وزارتخانه ها تابلو آثار استان‌ها نصب است ولی هیچ اثری از یزد نیست و آمادگی داریم تابلوهایی تهیه و برای نصب در وزارتخانه ها و دفاتر مدیران ارشد به روابط عمومی ها تقدیم کنیم تا نصب شود.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد گفت: از ظرفیت راهنمایان گردشگری در سفر مقامات استفاده می شود لذا قبل از سفر مقامات به استان در این زمینه اطلاع رسانی لازم به میراث فرهنگی انجام شود تا در جریان بازدیدها از راهنمایان استفاده شود.

آخوندی همچنین اظهار داشت: لهجه شیرین یزدی در حال فراموش شدن است و حتی مدیرانی داریم که یزدی خالص هستند ، اما با لهجه یزدی صحبت نمی کنند، هیچ اشکالی ندارد که یزدی صحبت کنیم و این لهجه شیرین که جزو میراث ناملموس ماست را حفظ کنیم و در این زمینه آثار اندکی در قالب فیلم با لهجه یزدی ساخته شده که نیاز است اقدامات فرهنگی در این راستا افزایش یابد.

وی همچنین از روابط عمومی های استان خواست در همایش ها و طراحی ها حتما از آثار تاریخی یزد استفاده کنند و در خرید هدایا نیز از صنایع دستی استان تهیه شود تا ضمن حمایت از این آثار، باعث ماندگاری آنها شود و آمادگی وجود دارد تا نشست های خبری در بومگردی و اماکن تاریخی برگزار شود.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد گفت: کارمندان دولت از هر کجای کشور که قصد سفر به یزد دارند می توانند با گواهی کسر از حقوق ، هزینه های سفر را چهار تا ۶ ماهه پرداخت کنند و این طرح در نوروز امسال اجرای می شود و در سال گذشته روزانه ۷۵ هزار نفر در تعطیلات نوروز در استان اسکان داده شدند .

آخوندی در مورد دغدغه مباحث فرهنگی و حجاب در ایام نوروز نیز اظهار داشت: رعایت حجاب از موارد قانونی است و در تعطیلات نوروزی امسال بیش از هشتصد و پنجاه هزار نفر به یزد آمدند که معادل هشتاد درصد جمعیت استان است و در زمینه رعایت حجاب تلاش بر این است که هنرمندانه موارد فرهنگی تذکر داده شود و مردم نیز الزامات فرهنگی را رعایت می کنند.

همایش روابط عمومی های استان یزد با موضوع آداب تشریفات و با میزبانی اداره کل روابط عمومی استانداری یزد برگزار شد.