عضو شورای اسلامی شهر یزد مطرح کرد: برنامه های شهرداری یزد در حوزه کودک و نوجوان شفاف و منسجم نیست موضوعی که ضرورت دارد توسط مسئولین مرتبط رسیدگی شود. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ فخرالسادات خامسی گفت: یکی از موضوعاتی که طبق قوانین و آیین نامه ها و اسناد بالادستی، شهرداری ها ملزم به برنامه […]

عضو شورای اسلامی شهر یزد مطرح کرد: برنامه های شهرداری یزد در حوزه کودک و نوجوان شفاف و منسجم نیست موضوعی که ضرورت دارد توسط مسئولین مرتبط رسیدگی شود.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ فخرالسادات خامسی گفت: یکی از موضوعاتی که طبق قوانین و آیین نامه ها و اسناد بالادستی، شهرداری ها ملزم به برنامه ریزی و اجرا هستند ایجاد فضاهای شهری امن، ایمن و محیط های شاد برای بازی و پرورش خلاقیت و همچنین مناسب سازی پروژه های شهرسازی متناسب با نیازهای کودک و نوجوان است که باید با توجه به نیازهای جسمی، روانشناختی و اجتماعی این قشر طراحی و اجرا گردد.

عضو شورای اسلامی شهر یزد گفت: کمبود و ضعف کمی و کیفی فضاهای آموزشی، ورزشی ، رفاهی و تفریحی ، بهداشتی ‌و سلامت مورد نیاز کودکان و نوجوانان و عدم مشارکت دهی و اخذ نظرات و خواسته های آنان در طراحی و اجرای برنامه ها و پروژه های کودک محور از مهم‌ترین خلاهای موجود در مدیریت شهری یزد است و جای خالی فضاهایی چون اتاق کودک و‌ مادر ، خانه های کودک و نوجوان ، پارک های موضوعی کودکان و امکانات و اسباب بازی های بروز، مدرن و مجهز در پارک های بازی موجود شهر کاملا محسوس می باشد.

خامسی تاکید کرد: شهر یزد ظرفیت پیشرفت چشمگیر در حوزه کودک و نوجوان دارد و همانطور که در بحث ادبیات کودک و نوجوان شهر یزد با وجود آثار نویسندگان مشهور از جمله مهدی آذر یزدی سرآمد است، شهرداری یزد نیز باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: ناگفته نماند در سال گذشته مرکز خلاقیت شهرداری یزد ایده شوی دانش آموزی برگزار کرد و شهر یزد تنها شهر ایران بود که موفق به دریافت جایزه ی بین المللی الهام بخش یونیسف در پروژه شهرآموز شد که ضرورت دارد این برنامه های کودک محور با محتواهای آموزشی و فرهنگی مورد حمایت قرار گرفته و منسجم و هدفمند تداوم یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال های قبل برنامه هایی در حوزه کودک و نوجوان مطرح شده و بعضا برای طراحی یا اجرای آن اعتبار تخصیص شده اما در حال وضعیت آنها بلاتکلیف است مانند تخصیص بوستان خانواده به فعالیت های خاص کودکان با همکاری کانون پرورش فکری و یا ایجاد پارک مهارت کودکان با همکاری فنی و حرفه ای که ضرورت دارد شهرداری موضع خود در این موارد و دیگر برنامه ها و طرح ها و پروژه های حوزه کودک و نوجوانان شفاف به اطلاع عموم مردم برساند.

خامسی در پایان یادآوری نمود: دبیر خانه ی شهر دوستداران کودک ذیل معاونت شهرسازی شهرداری ها در کشور تعریف شده است اما متأسفانه مدتی است این دبیر خانه در شهر یزد تشکیل نشده و برنامه های شهرداری در این حوزه دارای شفافیت لازم نیست.