مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزدگفت: آخرین مهلت ثبت نام به منظور دریافت کد شناسه (QR code) برای برخی از محصولات باغی در سامانه سماک پانزدهم اسفندماه سال جاری است. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، مرتضی فتاحی اردکانی با اشاره به اینکه این محصولات باغی شامل انگور، ، پسته، انار ،خرما،سیب درختی و… […]

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزدگفت: آخرین مهلت ثبت نام به منظور دریافت کد شناسه (QR code) برای برخی از محصولات باغی در سامانه سماک پانزدهم اسفندماه سال جاری است.
به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، مرتضی فتاحی اردکانی با اشاره به اینکه این محصولات باغی شامل انگور، ، پسته، انار ،خرما،سیب درختی و… است، تصریح کرد: تا تاریخ مذکور حتما باید قرارداد باغدار و یا صادر کننده با مسئول فنی منعقد و در سامانه بارگذاری شود.
به گفته وی؛ براساس قرارداد مذکور می بایست عملیات اجرایی از جمله مبارزه با عوامل خسارتزای گیاهی مطابق دستور العمل های فنی انجام و ثبت شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزد اضافه کرد: داشتن کد شناسه (QR code) برای صادرات برخی از محصولات کشاورزی از آخر شهریور ماه سال آینده الزامی است.
فتاحی  افزود: علاوه بر محصولات باغی مذکور، داشتن کد شناسه برای فلفل دلمه ای، بادمجان، خیارسبز، گوجه فرنگی و کرفس گلخانه ای و فضای باز  با اهداف صادراتی نیز الزامی است و کشاورزان باید قبل از کشت نسبت به ثبت نام در سامانه مربوطه اقدام نمایند.
وی با تاکید بر اینکه محصولاتی زراعی و باغی که شهریور سال آینده برداشت می شوند حتما باید دارای شناسه محصولات باشند، گفت: صادر کنندگان محصولات مذکور نیز لازم است از همین تاریخ نسبت به شناسایی تولید کنندگان (باغداران و کشاورزان) محصولات صادراتی خود اقدام و تهمیدات لازم به منظور اخذ شناسه به عمل آورند .
این مسئول در پایان خاطرنشان  کرد: زمانی برای این محصولات کد شناسه صادر خواهد شد که حداقل دو ماه از تاریخ عقد قرارداد متقاضی و مسئول فنی گذشته باشد.
یادآور می‌شود شرط عرضه محصولات کشاورزی به بازارهای داخلی و خارجی مورد تایید سازمان حفظ نباتات کشور، داشتن کد شناسه (QR code) از سامانه سماک است.