مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد از مشاهده گونه نادر “گربه پالاس” در منطقه حفاظت شده کالمند- بهادران شهرستان مهریز خبر داد. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ “سید رضا نورانیان” گفت: این گونه گربه، اخیرا توسط محیط بانان و دوستداران طبیعت در منطقه حفاظت شده کالمند- بهادران شهرستان مهریز مشاهده و موفق به تهیه فیلم […]

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد از مشاهده گونه نادر “گربه پالاس” در منطقه حفاظت شده کالمند- بهادران شهرستان مهریز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ “سید رضا نورانیان” گفت: این گونه گربه، اخیرا توسط محیط بانان و دوستداران طبیعت در منطقه حفاظت شده کالمند- بهادران شهرستان مهریز مشاهده و موفق به تهیه فیلم و عکس از آن شدند.

وی افزود: این دومین ثبت حضور گربه پالاس در شهرستان مهریز و منطقه حفاظت شده کالمند- بهادران می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد خاطر نشان کرد: گربه پالاس با نام علمی Felis manul یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است که کمی بزرگتر از گربه اهلی بوده و دارای سری پهن و گوش های گرد می باشد؛ رنگ موهای بدن این گربه‌ خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند.

این جانور ارزشمند در فهرست جانوران معرض خطر انقراض سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و در ایران بیشتر در مناطق کوهستانی شمال شرق و همچنین مرکز و شمال غرب پراکنش دارد؛ این گونه از ۷ گونه گربه سان وحشی استان یزد می باشد که تاکنون در کوهستان شیرکوه و مناطق کوهستانی حاشیه آن گزارش شده است.

منطقه کالمند- بهادران مهریز یزد در سال ۱۳۵۵ به دلیل تخم گذاری پرنده با ارزش و کمیاب “هوبره” و همچنین برخورداری از وضعیت اکولوژیکی مناسب برای ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی به عنوان منطقه شکار ممنوع مصوب شد و از اول خرداد ماه سال ۱۳۷۰ با تصویب شورای عالی محیط زیست بصورت رسمی در زمره مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

این منطقه در ۲۰ کیلومتری شهرستان مهریز و ۵۰ کیلومتری مرکز استان یزد قرار گرفته است و وسعت آن حدود ۲۵۰ هزار هکتار برآورد شده که بیش از نیمی از مساحت آن را نقاط دشتی و مابقی را ارتفاعات، کوهپایه ها و تپه ماهور ها تشکیل داده است.

تاکنون بیش از ۸۰۰ گونه گیاهی، ۱۹۰ نوع پرنده، ۶۰ نوع پستاندار وحشی و بیش از ۴۰ نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان یزد شناسایی شده است.