مدیر عامل توزیع نیروی برق استان یزد از بهره برداری ۱۴۰ طرح حوزه برق با سرمایه گذاری ۲۵۵ میلیارد تومان همزمان با ایام الله دهه فجر خبر داد. خبرنگار: سید روح الله میرجلیلی- به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ «علی جم» امروز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن ایام الله […]

مدیر عامل توزیع نیروی برق استان یزد از بهره برداری ۱۴۰ طرح حوزه برق با سرمایه گذاری ۲۵۵ میلیارد تومان همزمان با ایام الله دهه فجر خبر داد.

خبرنگار: سید روح الله میرجلیلی- به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ «علی جم» امروز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر برگزار شد، ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: با بهره برداری از این طرح‌ها که ۶۳ مورد آن شهری و ۷۷ مورد در بخش روستایی است، ۴۹ کیلومتر به شبکه فشار متوسط و ۲۷۰ کیلومتر به شبکه فشار قوی و ۱۲۱ دستگاه ترانس برق به تجهیزات توزیع برق استان افزوده خواهد شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هم اکنون مجموعه شرکت توزیع نیروی برق استان یزد کار خدمت رسانی به مشترکین را از طریق ۲۰ هزار کیلومتر شبکه‌ شامل ۹ هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف و ۱۱ هزار کیلومتر فشار متوسط انجام می‌دهد که یک هزار و ۱۷۰ کیلومتر از شبکه فشار ضعیف به صورت شبکه زمینی و هشت هزار و ۹۴ کیلومتر آن به صورت شبکه هوایی و در بخش متوسط نیز ۵۲۴ هزار کیلومتر زمینی و ۱۱ هزار و ۲۰ کیلومتر به صورت هوایی است.

وی تعداد مشترکان شرکت توزیع برق استان را ۷۵۴ هزار و ۸۶۷ نفر ذکر کرد و گفت: ۱.۸ درصد از این مشترکان صنعتی، ۸۰.۳ درصد خانگی، ۱۳.۸ درصد تجاری و مابقی جزو سایر مشترکین هستند.

جم با بیان این که طی ۹ ماهه ابتدای امسال در بخش توزیع برق استان چهار میلیارد و ۵۱۰ میلیون کیلو وات مصرف صورت گرفته است، اضافه کرد: در حال حاضر از مجموع ۱۰۳۰ روستای استان تعداد ۹۷۹ روستا و نیز ۲۲۸۶ چاه کشاورزی در استان از نعمت برق بهره مند هستند.

وی از تامین روشنایی معابر استان با استفاده از ۲۹۲ هزار و ۱۳۰ پایه چراغ خبر داد و گفت: در تابستان گذشته برای عبور از پیک مصرف یک سری عوامل انگیزشی و مشوق‌ها برای مشترکان کم مصرف در نظر گرفته شد که در همین راستا به مشترکان خانگی کم مصرف ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پاداش پرداخت شد و علاوه بر این ۲۸۰ هزار و ۱۸۰ مشترک خانگی مشمول تخفیف شدند تا جایی که حتی بستانکار نیز شدند.

وی یکی از سیاست‌های دولت در حوزه برق را توسعه نیروگاه‌های خورشیدی ذکر کرد و گفت: سهم استان یزد از ایجاد ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور، دو هزار مگاوات تعیین شده که در حال حاضر ۳۹۱ نیروگاه خورشیدی کوچک و بزرگ با ظرفیت ۴۴۵۷.۸ کیلووات در استان در حال بهره‌برداری است.

این مسئول از اقدامات دیگر صورت گرفته در این راستا نصب صفحات خورشیدی یبا ظرفیت تولید ۵ کیوات برق جهت حمایت از اقشار کم برخوردار را نام برد و گفت: تاکنون دو هزار متقاضی مشمول نهادهای ذیربط مانند کمیته امداد، بهزیستی و معاونت روستایی از سوی بسیج جهت بررسی به این شرکت معرفی شده‌اند ‌که صلاحیت فنی یکهزار و ۳۱۳ متقاضی تایید و به بسیج اعلام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مورد ایجاد نیروگاه‌های با ظرفیت زیر ۱۰ مگاوات در ۵۹ نقطه استان نیز تاکنون متقاضیانی برای ساخت نیروگاه با مجموع ظرفیت ۱۷۹ مگاوات اعلام امادگی کرده اند که بازدیدهای لازم در این باره صورت گرفته است.

جم با بیان این که سفرهای ریاست جمهوری به استان مستقیماً فاقد مصوبه‌ای در حوزه توزیع برق بوده است، گفت: با این حال ساماندهی شبکه برق بافت تاریخی یزد در قالب مصوبه‌ای با میراث فرهنگی در دستور کار قرار گرفته که مطابق با آن، ساماندهی شبکه مذکور در بازه سه ساله با تخصیص ۲۸ میلیارد تومان از سوی وزارت نیرو و ۱۴ میلیارد تومان توسط شرکت توزیع برق استان، عملیاتی خواهد شد.

این مسئول در پایان سخنانش به بدهی ۲۰۶ میلیارد تومانی مشترکان به توزیع برق استان اشاره و عنوان کرد: ۵۵ میلیارد تومان از این بدهی مربوط به مشترکان خانگی، ۲۳ میلیارد تومان مربوط به بخش عمومی، قریب هشت میلیارد تومان مربوط به مشترکان بخش کشاورزی و ۷۷ میلیارد تومان نیز مرتبط با مشترکان بخش صنعت و معدن و ۴۲ میلیارد تومان نیز مربوط به سایر موارد است.