مدیر آب و خاک و فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که در حوزه آب و خاک از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده ، بحث صرفه جویی و بهره وری مناسب از اب است اظهار کرد: اگر در استان آب نباشد زندگی و تولید در همه بخش ها بخصوص […]

مدیر آب و خاک و فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که در حوزه آب و خاک از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده ، بحث صرفه جویی و بهره وری مناسب از اب است اظهار کرد: اگر در استان آب نباشد زندگی و تولید در همه بخش ها بخصوص بخش کشاورزی سخت می شود.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ عباس بشارتی گفت: در راستای بهره وری و بالا بردن راندمان آب مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با اعتباراتی که هر ساله توسط وزارت خانه به استان داده می شود، شروع به اجرای شیوه های نوین ابیاری کردیم این روش به دوشکل کم فشار و تحت فشار انجام می شود.

وی افزود: با سفر پر خیر برکت ریاست جمهور اعتبارات حوزه ی ابیاری بسیار خوب شد و مطابق این میزان اعتبارات سطح اجرای استان هم بالاتر رفت.

بشارتی در ادامه گفت:در سال ۱۴۰۰ سطحی بالغ بر ۳هزارهکتار به روش های نوین ابیاری مجهز شد که عموم سطح اجرا شده به دلیل ECبالا ، سختی اب و زمین ها شور در خواست مردم بیشتر در زمینه اجرای ابیاری کم فشار است.

شایان ذکر است :حدود ۸۰ درصد اجرای روش نوین ابیاری به روش کم فشار و ۲۰ درصد تحت فشار است

مدیر آب و خاک و فنی مهندسی جهاد کشاورزی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰بالغ بر ۳۰میلیارد تومان و مساحتی حدود ۳هزار هکتار را به روش های نوین ابیاری مجهز کردیم و نیزدرسال جاری در حال تجهیز، سطحی حدود ۳هزار هکتار برای اجرای روش نوین آبیاری هستیم.

وی در ادامه اعلام کرد: برای اجرای این روش جهاد کشاورزی به عنوان نماینده دولت به ازای هر هکتار برای اجرای روش نوین آبیاری کم فشار در سال جاری مبلغ معادل ۱۹ میلیون تومان و در اجرای روش ابیاری نوین تحت فشار مبلغی معادل ۵۴ میلیون تومان به کشاورز به صورت بلاعوض کمک می کند که این مبالغ نسبت به افزایش قیمت ها می تواند کمک قابل توجهی برای کشاورز در جهت اجرای این روش باشد.

با توجه به اینکه بهره وری بالا بردن راندمان آبیاری است بشارتی اظهار کرد: در ابتدا از مجموع ۱۱۳هزار هکتار اراضی زراعی و باغی که استان دارا است و بهره برداری نیز از ان در حال انجام است ،حدود ۳۷ هزار هکتار از مجموع ۱۱۳ هزار هکتار به روش های نوین ابیاری تجهیز شد.

وی افزود: البته بخشی هم توسط خود کشاورزان وبا استفاده از تهسیلات بانکی یا به شیوه خودیاری مطلق که آن نیز حدود ۳۰ هزار هکتار براورد می شود تجهیز شد.

این مسئول بیان کرد: در مجموع بالغ بر ۵۰ هزار هکتار از اراضی استان یزد به روش های نوین ابیاری با خدمات و کمک های دولت یا بدون خدمات توسط خود بهره برداران به روش های نوین ابیاری تجهیز شده است.

بشارتی با ذکر این مهم که ما تا نقطه ایده آل فاصله داریم اعلام کرد: اگر سرعت انجام کار به همین صورت ادامه یابد پیش بینی می شود که ظرف ۵ یا۶ سال آینده آن اراضی که استعداد دارد به روش های نوین ابیاری تجهیز شود به این روش مجهز خواهد شد.

وی افزود: بخشی از اراضی کشاورزی به دلیل خورده مالک شدید، کاهش شدید آب دهی قنوات و بخش هایی از اراضی که متاسفانه داخل محدوده قانونی شهرها قرار گرفته بخاطر حساسیت های اجتماعی امکان اجرای این طرح را ندارد.

بشارتی در ادامه گفت: در نتیجه پیش بینی میشود زیر ۱۰ سال اینده همه اراضی کشاورزی که استعداد اجرای روش نوین ابیاری را دارند به ان تجهیز شوند تا در مصرف اب صرفه جویی شود و نیز بهره وری و راندمان آب به آن جایگاه مورد نظر برسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بحث سازگار با کم آبی یک تکلیف است که در واقع ما باید بپذیریم که در استان خشک زندگی می کنیم و بارش را کم داریم اما زندگی و تولید باید رشد داشته باشد و باید توجه داشت که نیاز روزانه مردم به مواد غذایی با افزایش جمعیت سالانه بیشتر میشود ، باید همیشه مواد غذایی سالم در دسترس مردم قرار دهیم و به نوعی مردم احساس بکنند که ازنظر امنیت غذایی در جایگاه مناسبی در کشور قرار داریم.