استاندار یزد رویکرد شورای فرهنگ عمومی استان را هم‌افزایی میان همه بخش‌ها با هدف اصلاح آسیب‌ها و گزاره‌های غلط در زمینه فرهنگی و فکری دانست و گفت: این شورا از طرح هایی که باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی شود، حمایت می‌کند. سیدروح الله میرجلیلی: خبرنگار یزدتیتر؛ مهران فاطمی در نشست شورای فرهنگ عمومی استان […]

استاندار یزد رویکرد شورای فرهنگ عمومی استان را هم‌افزایی میان همه بخش‌ها با هدف اصلاح آسیب‌ها و گزاره‌های غلط در زمینه فرهنگی و فکری دانست و گفت: این شورا از طرح هایی که باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی شود، حمایت می‌کند.

سیدروح الله میرجلیلی: خبرنگار یزدتیتر؛ مهران فاطمی در نشست شورای فرهنگ عمومی استان یزد اظهار داشت: هدف این شورا ایجاد هم‌افزایی میان بخش‌های مختلف و کاهش موازی کاری در حوزه های اجتماعی و فرهنگی با شناسایی و حمایت از طرح های موثر در این زمینه است.

وی پس از ارائه گزارش سازمان‌ فضای‌ مجازی‌ سراج‌ همکاری میان این سازمان با دانشگاه ها و آموزش و پرورش را مورد تاکید قرار داد و افزود: مباحث مرتبط با فضای مجازی بسیار گسترده و چندوجهی است و قرار نیست یک مجموعه یا یک طرح تمامی نیازهای استان را در این بخش تامین کند، اما یکی از مهمترین کارهایی که در این زمینه باید اتفاق بیفتد، شبکه سازی و ایجاد هم‌افزایی میان کانال ها و صفحه های فعال در شبکه های اجتماعی است.

فاطمی با قدردانی از اقدامات شهرداری و شورای اسلامی شهر حمیدیا که فضای مناسبی را برای فعالیت های فرهنگی در زمینه آموزش های سواد رسانه ای و فضای مجازی در اختیار فعالان این حوزه قرار داده اند، گفت: شوراها و شهرداری هایی که دغدغه فرهنگی دارند و در این زمینه اقدامات موثر انجام می دهند، مورد قدردانی قرار می گیرند.

مدیران کم توجه نسبت به مناسبت‌های ملی و مذهبی توبیخ می شوند

استاندار یزد برگزاری شایسته مناسبت های مهم ملی و مذهبی را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: نحوه برگزاری برخی از این مناسب ها بازخورد بین المللی برای کشور دارد و حتی گزینه های طرف های خارجی را در برابر ایران، مشارکت مردم در این آیین ها تغییر می دهد.

فاطمی تصریح کرد: همه دستگاه ها موظفند در راستای آرمان های انقلاب حرکت و در این زمینه نسبت به وظایفی که از سوی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بر عهده آنان گذاشته شده به بهترین نحو ممکن عمل کنند و گزارش ارزیابی عملکرد آنان باید پس از هر مراسم از سوی شورای هماهنگی تهیه شود و در این زمینه مدیران دستگاه هایی که نسبت به این حوزه بی توجه و کم توجه باشند ابتدا تذکر خواهند گرفت و در صورت تداوم بی توجهی توبیخ خواهند شد.

وی با تاکید بر پرهیز از ایجاد دوگانگی میان مردم و دولت در برگزاری آیین ها و مناسبت های ملی و مذهبی یادآورد شد: مردمی سازی برنامه ها در تناقض با نظارت، هدایت و حمایت دولت نیست و دولت برخواسته از اراده ملت است، بنا بر این محور برنامه ها، مشارکت مردمی است و بخش های دولتی در این زمینه نقش راهبری دارند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد نیز گفت: در تمامی رویدادهای منجر به شکل گیری تا پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی، مردم در کانون فعالیت ها قرار دارند و این موضوع نباید مانع سلب مسئولیت از مدیران شود.

آیت الله محمدرضا ناصری افزود: امروز ایجاد مصونیت در نسل جوان جامعه نسبت تهدیدهایی که از طریق فضای مجازی برای آنان وجود دارد، بسیار مهم است و در این زمینه باید از استادان متبحر استفاده شود.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد نیز در این نشست، گفت: ۲۰ هیات اندیشه ورز در استان در زمینه برنامه ریزی برگزاری آیین های ملی و مذهبی فعالیت دارند و تاکنون پنج طرح در این خصوص در استان تهیه شده و به تهران ارسال شده است.

حجت الاسلام محمدحسین متوسل آیین ها و مناسبت های ملی و مذهبی را مصداق بهداشت امنیتی برای جامعه دانست و افزود: اگر در زمینه بهداشت امنیتی مراقبت های بیشتری صورت گیرد جامعه نیاز به درمان های امنیتی پیدا نخواهد کرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد نیز در این نشست با تاکید بر مفرح سازی جشن های ملی و مذهبی گفت: این رویدادها از مصادیق جهاد تبیین است و باید در شیوه برگزاری آنها دقت بیشتری صورت گیرد و از روش های جذاب و همراه با نشاط برای نسل جوان در برگزاری آنها استفاده شود.

محمدکاظم مدرسی با انتقاد از اظهار نظر برخی از مسئولان در خصوص مباحث فرهنگی کشور، افزود: دشمن هزینه زیادی برای دور کردن جوانان از فرهنگ ایرانی و اسلامی کرده است و ما یک دهم آن را برای تقویت این فرهنگ انجام نمی دهیم ، ما انقلاب کردیم که چشم هایمان را باز کنیم نه این که نسبت به ناهنجاری های چشم بپوشیم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد نیز در این نشست گفت: در برگزاری آیین های ملی و مذهبی هر جا که کار به مردم محول شده و آنان در برگزاری مشارکت داشته اند، با تنوع و خلاقیت فراوان در اجرا برنامه ها مواجه بوده ایم که نمونه بارز آن آیین ۱۳ آبان امسال در یزد بود که با وجود قرار داشت در روز جمعه توسط خود تشکل های دانش آموزی در مقایسه با سال های گذشته به بهترین نحو ممکن برگزار شد.

علی اکبر عزیزی افزود: برد و اثرگذاری بسیاری از این مناسب ها بین المللی است و همه بخش ها در این زمینه وظیفه دارند در کنار مردم، آیین های ویژه مناسب های ملی و مذهبی را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند.

در این نشست مدیر سازمان فضای مجازی سراج گزارشی از دوره های آموزشی این سازمان برای افزایش سواد رسانه ای نسل جوان در یزد ارائه کرد.