اولین و تنها مرکز تشخیص زودهنگام بیماری‌های غیر واگیر و سرطان به همت خیرین مجهز به دستگاه سونوگرافی و نمونه برداری به روش وکیوم شد. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ این مرکز که با عنوان «کلینیک سلامت امید» از سال ۱۳۹۸ در بیمارستان شهید صدوقی یزد آغاز به کار کرده است، به همت خیرین نیک […]

اولین و تنها مرکز تشخیص زودهنگام بیماری‌های غیر واگیر و سرطان به همت خیرین مجهز به دستگاه سونوگرافی و نمونه برداری به روش وکیوم شد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ این مرکز که با عنوان «کلینیک سلامت امید» از سال ۱۳۹۸ در بیمارستان شهید صدوقی یزد آغاز به کار کرده است، به همت خیرین نیک اندیش و از اعضای کانون کارآفرینی اجتماعی پویش ایرانیان مجهز به دستگاه سونوگرافی و نمونه برداری به روش وکیوم بیوپسی شد.

این تجهیزات جمعاً با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد تومان تهیه شده و در ارائه خدمات با کیفیت و ارزان قیمت به بیماران نقش موثری خواهد داشت.

دکتر «حسین سلیمانی» رئیس بیمارستان شهید صدوقی یزد در مراسم افتتاح این تجهیزات با بیان این که تجهیزات مذکور در استانهای مجاور یزد وجود ندارد لذا می‌تواند به درمان به هنگام بیماران منطقه کمک حائز اهمیتی کند، گفت: البته این مرکز دارای کلینیک‌های تشخیصی دیگری نیز هست و توسعه سایر بخشهای مورد نیاز نیز در حال دنبال شدن است.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم نسبت به اهمیت تشخیص زودهنگام بیماریها، گفت: خوشبختانه دستگاه پت اسکن برای این مرکز نیز خریداری شده و در حال اخذ مجوز و بسترهای لازم جهت نصب است.

دکتر «عمیدالدین خطیبی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این مراسم ضمن قدردانی از خیرین این کار نیک، از آمادگی دانشگاه جهت حمایت از چنین اقداماتی خبر داد.

وی با اشاره به برنامه‌های پیشگیرانه دانشگاه علوم پزشکی در مورد بیماریهای شایع در استان مانند دیابت، ابراز امیدواری کرد که استان هر چه بیشتر به سمت اقدامات پیشگیرانه در مورد بیماریها پیش برود و قبل از وارد آمدن درد و رنج بیماری به فرد و تحمیل هزینه‌های درمانی بتوان مانع بروز بیماری شد.

دکتر «محمد فرات یزدی» فوق تحصص خون و سرطان نیز در این مراسم پیرامون فرایندهای مورد اهتمام این مرکز توضیحاتی ارائه کرد و بر لزوم فرهنگ سازی در بین مردم برای پیشگیری از بروز بیمارهایی مانند سرطان که نام ان نیز وحشت افرین در بین خانواده‌هاست، تاکید کرد.

وی همچنین به تشریح بخشهای این کلینیک پرداخت و عنوان کرد: در این مرکز تحت‌های بستری سرپایی بیماران نیز مهیا شده و تقریباً ۹۰ درصد از هزینه‌های این مرکز به صورت رایگان انجام می‌شود.

فرات یزدی با بیان این که مرکز دارای یک کمیته جراحی فوق تخصصی برای انواع سرطانهاست،‌ عنوان کرد: یکی از مشکلات بخش جراحی این مرکز اعمال تعرفه های دولتی برای پزشکان فعال است که امیدواریم دانشگاه راهکار مناسبی برای این منظور تعیین کند.

وی در مورد بخش پیوند مغز استخوان این مرکز نیز گفت: معمولاً ۷۰ درصد پیوندها موجب به بازگشت زندگی در بیماران می‌شود و خوشبختانه این بخش تقریباً‌ آماده شروع فعالیت است به طوری که از هفته آینده، پیوند مغز استخوان را در این مرکز خواهیم داشت.

وی خواستار تشکیل صندوقی برای تامین نیازهای مالی ضروری بیماران پیوند مغز استخوان شد و در پایان نیز از زحمات خیرین برای ساخت این بخش کم‌نظیر و حتی بی‌نظیر در ایران قدردانی کرد.

«محمدمهدی فنائی» رئیس کانون کارآفرینی اجتماعی پویش ایرانیان نیز به نمایندگی از خیرین این مرکز، اظهار کرد: یزدیها در دوران کرونا خلاقانه عمل کردند و در کمک رسانی به داخل و خارج استان خوش درخشیدند.

وی ضمن گرامیداشت یاد مدافعان سلامت به ویژه در دوارن شیوع کرونا، گفت: نمونه‌های موفقی از دیگر مناطق کشور برای این مرکز مورد بازدید قرار گرفته و امیدواریم از آنها به خوبی الگوبرداری کنیم تا نگرانی‌های متولیان این مرکز را با کمک خیرین یزدی مرتفع کنیم.

فنائی با تاکید بر این که کار خیر همواره انجام شدنی است، اظهار کرد: ثروت پایدار، ثروتی است که حتی پس از مرگ خیرین باقی بماند و خیرین یزدی در این باره همیشه پیشتاز هستند.

«احمد صادقیان» خیر این مجموعه نیز با بیان این که یزد همواره در بحثهای آموزش، سلامت و تولید با دیدی مقدس اهتمام دارد، گفت: باید موضوع تحقیق و توسعه در مورد بیمارهای شایع در منطقه جهت پیشگیری از آنها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

«اصغر نبیل» خیر و کارآفرین یزدی نیز دوران سخت کرونا را یادآور شد و تصریح کرد: خوشبختانه خیرین یزدی در این دوران در کنار کادر درمان، عاشقانه پای کار آمدند و به خوبی این دوران را پشت سر گذاشتند.

دکتر «نسیم بهنیافر» مسئول این مرکز نیز ضمن قدردانی از خیرین این مجموعه،‌ از انجام تستهای غربالگری در شهرستانها به صورت رایگان خبر داد و گفت: در صورت مثبت بودن تستها، این بیماران به مرکز ارجاع و ضمن تشخیص زودهنگام جهت پیشگیری و درمان به موقع، تحت رسیدگی قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: یزد در ۱۰ سرطان شایع در کشور رتبه‌های اول تا سوم را دارد که در ابتلای بسیاری از آنها عواملی مانند سبک زندگی و تغذیه نامناسب و کم تحرکی موثر است.

گفتنی است؛ کارگاه آموزش عملی کار با این دستگاه‌ها با حضور تیم متخصصین رادیولوژی و جراحی برگزار شده و این مرکز در هفته آینده به مناسبت هفته ملی سرطان، آماده پذیرش بیماران خواهد بود.

یادآور می‌شود؛ بیمارستان آموزش و درمانی شهید صدوقی یزد در زمینه‌های تخصصی و فوق تخصصی و همچنین آموزش وپژوهش علاوه بر درمان ارائه خدمت می‌کند.