فیلم‌‌های «قرار روز شانزدهم» و «پولیتزر» با موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم و استقبال مردم در سالن شهید آوینی یزد به نمایش درآمدند. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ دو مستند «قرار روز شانزدهم» و «پولیتزر» با موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و حوزه هنری […]

فیلم‌‌های «قرار روز شانزدهم» و «پولیتزر» با موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم و استقبال مردم در سالن شهید آوینی یزد به نمایش درآمدند.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ دو مستند «قرار روز شانزدهم» و «پولیتزر» با موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و حوزه هنری استان با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران و قشرهای مختلف مردم، در سالن شهید آوینی یزد به نمایش درآمدند.

«قرار روز شانزدهم» به کارگردانی سیدمحمداحسان اصغرزاده و تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی روایتی از حضور مجاهدانه و شهادت‌طلبانه یکی از فرماندهان مدافعان حرم و شاگردان مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی به نام «محمدحسین محمدخانی» معروف به (حاج عمار) در نبرد با داعش است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های برجسته شهید محمدخانی این است که او جوان‌ترین فرمانده تیپ هجومی سیدالشهدا(ع) در سوریه بود و هر جا کار گره می‌خورد برای کمک و بازگشایی مسیرها قرعه به نام شهید عمار بود. همچنین این فرمانده شجاع، مجرب، محبوب و صاحب‌نظر، عملیات محرم را پی‌ریزی می‌کند که طی آن بخش‌های مهمی از سوریه از چنگ داعش آزاد می‌شود و به دست جبهه مقاومت می‌افتد.

شهید محمدخانی سرانجام ۱۶ آبان ۱۳۹۴ در سن ۳۰ سالگی در حلب سوریه به فیض شهادت نائل آمد و سردار سلیمانی درباره این فرمانده جوان و پیشرو اعلام کرد: «او واقعاً عمار بود». از این شهید گرانقدر که مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بود یک فرزند به نام امیرحسین به یادگار مانده است.

مستند «قرار روز شانزدهم» که یک سند شفاهی از وقایع سوریه است، تندیس نقره‌ای شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت را به دست آورده است. این فیلم دوم بهمن نیز در سینما تک یزد برای عموم مردم به نمایش درآمده بود.

مستند «پولیتزر» دیگر اثر اکران شده نیز به نویسندگی و کارگردانی مصطفی ملاحسینی هنرمند یزدی و تهیه کنندگی سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد با موضوع دفاع مقدس به‌ مدت ۶۷ دقیقه تولید شده است. این مستند خون‌نامه جانسوز و شهادت فجیع و مظلومانه ۲۸ نوجوان و جوان یزدی واقعه محرم سال ۱۳۶۲ شمسی در جبهه غرب در کردستان را روایت می‌کند.

این اثر علاوه بر معرفی شهدای استان، رشادت، مقاومت و ایثارگری رزمندگان یزدی در مناطق مختلف کشور در دوران دفاع مقدس را به نمایش می‌گذارد و به نسل جوان امروز یادآور می‌شود که ایران اسلامی با چه خون دل‌ها و جانفشانی‌هایی پابرجا و استوار مانده است.