رییس اداره امور عشایر استان یزد از توزیع بیش از ۸۰۰ تن خوراک دام مدت‌دار در مناطق عشایری استان یزد خبر داد و گفت: نبود نقدینگی و گرانی خوراک دام عمده ترین مشکل عشایر در پرورش دام است. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ جواد شمس افزود: با توجه به فقر مراتع، مشکلات اقتصادی و نبود […]

رییس اداره امور عشایر استان یزد از توزیع بیش از ۸۰۰ تن خوراک دام مدت‌دار در مناطق عشایری استان یزد خبر داد و گفت: نبود نقدینگی و گرانی خوراک دام عمده ترین مشکل عشایر در پرورش دام است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر؛ جواد شمس افزود: با توجه به فقر مراتع، مشکلات اقتصادی و نبود نقدینگی، اداره امور عشایر استان با همکاری کارخانجات خوراک دام و انعقاد تفاهم نامه ای در این زمینه، اقدام به توزیع خوراک دام با پرداخت ۶ ماهه در مناطق عشایری با هدف حفظ دام مولد کرده است.

وی اظهار کرد: امید است با توزیع خوراک دام آماده و بارش های صورت گرفته در مراتع، شاهد کاهش حذف دام مولد عشایر باشیم.

شمس تعداد عشایر استان را یکهزار و ۴۲۲ خانوار بیان کرد و گفت: این تعداد که کمتر از یک درصد از جمیعت استان را تشکیل می دهند در مروست، خاتم و ابرکوه و ندوشن میبد سکونت دارند.

وی با بیان اینکه عشایر استان ۲۵۰ هزار راس دام سبک و ۵۰۰ نفر شتر پرورش می دهند اظهار کرد: آنها ۲۰ درصد گوشت قرمز استان را تامین می کنند و به نوعی سالانه سه هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز در استان توسط عشایر تولید می شود که در تولیدات ارگانیک فرآوردهای خام دامی نقش مهمی دارند.