ایجاد بندهای خاکی به منظور کنترل و همچنین جمع آوری سیلاب های ناگهانی در استان یزد یکی از راهکارهای موثر برای به حداقل رساندن خسارت سیلاب در این استان به شمار می رود. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، در سیل اخیر استان یزد نیز وجود بندهای خاکی در نقطه نقطه استان، اهمیت مهار سیل را به […]

ایجاد بندهای خاکی به منظور کنترل و همچنین جمع آوری سیلاب های ناگهانی در استان یزد یکی از راهکارهای موثر برای به حداقل رساندن خسارت سیلاب در این استان به شمار می رود.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، در سیل اخیر استان یزد نیز وجود بندهای خاکی در نقطه نقطه استان، اهمیت مهار سیل را به وضوح نشان داد و اگر نبودند این بندها خسارت سیل در حد قابل توجهی افزایش می یافت.

به گفته معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد یکی از این بندهای خاکی مهم، بند صادق آباد تفت بود که توانست بیش از یک و نیم میلیون متر مکعب جریان شدید و مخرب سیلاب در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرستان تفت و ۴۵ کیلومتری یزد را به خوبی کنترل، ذخیره و از خسارت جانی و مالی زیادی که می توانست بجا بگذارد جلوگیری کند.

جواد منصوری با بیان اینکه کنترل حداکثر دبی لحظه ای سیلاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار است گفت:در صورتی که امکان کنترل سیلاب دربالادست وجود نداشت احتمال طغیان رودخانه تفت قوت می گرفت و موجب خسارت بسیار زیادی می شد که خوشبختانه با محوریت شرکت آب منطقه ای  و همکاری فرمانداری تفت و مسئولین محلی در بند صادق آباد این کنترل به موقع اتفاق افتاد.

مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات شرکت آب منطقه ای یزد نیزدر این مورد گفت: با توجه به هشدارهای قبلی سریعا ماشین آلات در رودخانه و محل بند صادق آباد مستقر و نسبت به مهار سیلاب  به سمت بندها اقدامات موثری صورت پذیرفت.

علی اصغر زارع زاده افزود: با توجه به بارش های شدید در بالادست و افزایش بسیار بالای حجم دبی آب در رودخانه صادق آباد ناشی از سیل های منطقه علی آباد و نصرآباد این عملیات بوسیله لودر و بیل مکانیکی و با سرعت عمل بالا صورت پذیرفت تا دبی آب سرازیری بسمت رودخانه تفت کاهش یافته و بعد از آبگیری کامل سد اول، نسبت به مسدود سازی مسیر ورودی آن جهت جلوگیری از آبگیری بیش از حد مجاز اقدام گردید و سیلاب به سمت سدهای دوم و سوم هدایت و مازاد آن در مسیر رودخانه بسمت پایین دست هدایت شد.

به گفته وی این بند خاکی با حجم ۳ میلیون متر مکعب حود ۳۳ سال پیش توسط شرکت آب منطقه ای با هدف کنترل سیلاب از بالادست ساخته شده است و در سیلاب اخیر نیز نقش موثر خود را ایفا کرده و باعث کنترل قدرت تخریبی سیلاب در بالادست حوزه آبریز شد.

وی همچنین به نقش مهم بند دره گاهان تفت با حجم ۱۵۰ هزارمتر مکعب در کنترل سیلاب اشاره کرد و گفت:با وجود این بند خاکی نیز سیلاب بدون هیچ خسارت جانی در رودخانه تفت جاری شد.