مدیرکل دامپزشکی استان یزد، از آماده‌باش کامل جهت پیشگیری و کنترل بیماری‌های دام و طیور در استان و به ویژه شهرستان های غربی خبر داد. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، علی فاتحی نیا با اعلام این خبر گفت: با توجه به احتمال وقوع سیل گستره در استان، اقدامات پیشگیرانه و کنترل بیماری‌های دام، طیور و […]

مدیرکل دامپزشکی استان یزد، از آماده‌باش کامل جهت پیشگیری و کنترل بیماری‌های دام و طیور در استان و به ویژه شهرستان های غربی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، علی فاتحی نیا با اعلام این خبر گفت: با توجه به احتمال وقوع سیل گستره در استان، اقدامات پیشگیرانه و کنترل بیماری‌های دام، طیور و چگونگی جلوگیری از تلفات احتمالی در دام، طیور و آبزیان در دستور کار اداره‌کل دامپزشکی استان قرار گرفته است.

فاتحی نیا با اشاره به آماده‌باش کامل مجموعه دامپزشکی، افزود: همکاران و فعالان دامپزشکی بخش خصوصی بازوی توانمند و موثر سازمان در جامعه هستند و هم اکنون با توجه به وقوع بحران احتمالی کلیه بخش های خصوصی دامپزشکی نیز ملزم به آماده باش کامل به منظور تکمیل فرایند وظایف دامپزشکی در راستای خدمت به دامداران و مرغداران استان شده اند.

این مقام مسئول گفت: رخداد احتمالی سیل می تواند موجب بروز بیماری‌های کلستریدیائی، شاربن، شاربن علامتی، لپتوسپیروز و لمپی اسکین و همچنین به‌دلیل ایجاد شرایط مناسب برای افزایش آلودگی دام‌ها به بیماری‌های انگل داخلی و خارجی بدن دام‌ها و ابتلای دام‌ها به بیماری‌هایی نظیر پنومونی‌ها، کمبودها، مسمومیت‌ها و کاهش موادمعدنی و ویتامینه شود. لذا به منظور مبارزه با بیماری‌های دامی تمهیدات لازم جهت واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری‌های مختلف و سمپاشی اماکن دامی اندیشه شده و در صورت لزوم، در دستور کار دامپزشکی قرار می گیرد.

وی در ادامه از دامداران و مرغداران استان درخواست نمود: سامانه ارتباط مردمی ۱۵۱۲ دامپزشکی را  به خاطر بسپارند و منظور پیشگیری از شیوع بیماری و آیجاد آسیب به سلامت و بهداشت عمومی جامعه، اطلاع رسانی سریع میزان دقیق تلفات دامی به اکیپ‌های دامپزشکی را دستور کار خود قرار دهند.

این مقام مسئول در پایان گفت: ضروری است؛ همکاری در اعمال مقررات قرنطینه‌ای وضع شده توسط دامپزشکی منطقه مورد توجه جدی دامداران، مرغداران و آبزی پروران استان قرار گیرد.