مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد با اشاره به اینکه یکی از اهداف توسعه گردشگری در استان، تنوع‌بخشی گردشگری است، از رونمایی مسیر گردشگری آب در بافت تاریخی یزد خبر داد. به‌گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، احمد آخوندی روز پنج‌شنبه ۱۶ تیرماه با اعلام این خبر گفت: به‌منظور توسعه گردشگری استان یزد، مسیرهای مختلف گردشگری […]

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد با اشاره به اینکه یکی از اهداف توسعه گردشگری در استان، تنوع‌بخشی گردشگری است، از رونمایی مسیر گردشگری آب در بافت تاریخی یزد خبر داد.

به‌گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، احمد آخوندی روز پنج‌شنبه ۱۶ تیرماه با اعلام این خبر گفت: به‌منظور توسعه گردشگری استان یزد، مسیرهای مختلف گردشگری را تعریف خواهیم کرد که باعث تنوع گردشگری و ماندگاهی بیشتر گردشگر در استان شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد ادامه داد: یکی از این مسیرها که با کمک مرکز بین‌المللی قنات تعریف‌شده، مسیر گردشگری آب است که امروز رونمایی شده و در این مسیر هفت نماد زندگی مردم استان یزد شامل استفاده از آب در مراسم مذهبی، شرب، بهداشت، رزق و روزی، رختشوی‌خانه، آسیاب کردن آرد،… بررسی می‌شود.

آخوندی اظهار داشت: مسیر گردشگری آب از میدان تاریخی امیرچقماق و آب‌انبار آن آغازشده به موزه تاریخی آب و سرداب آن می‌رسد. پس‌ازآن دروازه مهریز قرار دارد که غریب خانه‌ای است جهت پناه دادن درراه ماندگان و مسافران دور و نزدیک، در ادامه مسیر، حمام سنتی شاه کمالیه و مسجد جامع یزد و پایاب آن قرار دارد. پایاب رختشوی‌خانه مقصد بعدی در مسیر گردشگری آب است و درنهایت آسیاب آبی وزیر که وظیفه تأمین آرد را بر عهده داشته است.

او با اشاره به اینکه تور گردشگری این مسیر دو ساعت طول می‌کشد، عنوان کرد: ۱۰ راهنمای تربیت‌شده در این مسیر گردشگران را با روایت‌های مختلفی از کارکرد آب آشنا می‌کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد با اشاره به رونمایی از لوگوی این مسیر، اظهار داشت: این امر از اتفاقات بسیار خوب در برند سازی خواهد بود، اگر برای مسیرهای گردشگری لوگو تعریف کنیم، لوگوها باعث می‌شود که مردم بدون نیاز به تابلوی راهنما مسیرها را شناسایی کنند.

به گفته آخوندی قرار است روایتگران و راهنمایان گردشگری مختص آب تربیت شوند که با اطلاعات کامل در اختیار گردشگران باشند.