مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای یزد از برنامه‌ریزی استان برای افزایش حدود ۱۴۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاهی استان طی یک سال آینده خبر داد و گفت: ۲۰۰ مگاوات این ظرفیت از طریق ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در استان مدنظر است. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، بوالفضل اسدی به مناسبت هفته مدیریت مصرف برق در جمع خبرنگاران اظهار […]

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای یزد از برنامه‌ریزی استان برای افزایش حدود ۱۴۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاهی استان طی یک سال آینده خبر داد و گفت: ۲۰۰ مگاوات این ظرفیت از طریق ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در استان مدنظر است.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، بوالفضل اسدی به مناسبت هفته مدیریت مصرف برق در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیک نیاز مصرف استان برای امسال ۱۹۶۵ مگاوات تعیین شده است و با توجه به محدودیت‌های موجود، مهمترین نکته در صنعت برق، مدیریت عرضه و تقاضاست و در همین راستا نیز عزم جدی دولت رفع ناترازی در این بخش است.

وی با اشاره به وجود بیش از چهار هزار کیلومتر خطوط انتقال و فوق توزیع و ۱۲ هزار و ۶۰۰ مگاولت آمپر ظرفیت پست‌های انتقال و فوق توزیع در استان، گفت: خوشبختانه استان یزد که دومین استان معدنی کشور محسوب می‌شود، کمترین تلفات انرژی در شبکه انتقال و فوق توزیع را در کشور دارد.

اسدی ظرفیت نامی منصوبه تولید برق نیروگاه‌های استان را بیش از ۲۸۰۰ مگاوات اعلام و تصریح کرد:  البته ظرفیت عملی نیروگاهی استان در حال حاضر ۲۲۴۶ مگاوات است که ۸۴ مگا وات آن در قالب ۱۱ نیروگاه از نوع انرژی خورشیدی است.

وی به برنامه های توسعه‌ای تولید برق در استان برای یک سال آینده اشاره و عنوان کرد: در همین راستا قرارداد تولید ۱۱۰۰ مگاوات توسظ چادرملو منعقد شده و علاوه بر برنامه‌ریزی برای افزایش تولید در مناطق کم برخوردار استان نظیر خاتم، مروست و بهاباد در قالب نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، ایجاد ۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان برای یکسال آتی در دست اجراست.

وی به کاهش نزولات جوی و آب پشت سدها برای تولید برق آبی در کشور، گفت: وزارت نیرو در عین حال تولید ۳۵ هزار مگاوات برق طی چهار سال را در دستور کار قرار داده که ۱۰ هزار مکاوات آن مربوط به نیروگاه‌های خورشیدی است.

مدیر عامل برق منطقه‌ای یزد خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی یک سال اخیر در قالب برنامه پیک تا پیک، شش هزار مگاوات تولید برق در کشور برنامه‌ریزی و عمدتا برای پیک امسال محقق شد و خوشبختانه در همین راستا نیز تا امروز در بخش خانگی و تجاری محدودیت و خاموشی ناشی از کمبود تولید برق نداشته‌ایم.

وی با اشاره به اقدامات مناسب و به موقع صورت گرفته جهت تعمیر و نگهداری از تاسیسات تولید، انتقال و توزیع تا قبل از وقوع پیک مصرف تابستان امسال، گفت: خوشبختانه ۹۹.۵ درصد تعمیرات شبکه و تاسیسات برق استان تا اردیبهشت ماه انجام شد.

اسدی توسعه ظرفیت شبکه‌های انتقال و فوق توزیع به تناسب نیاز شبکه با اولویت قرار دادن مناطق کم برخوردار نظیر خط و پست ۴۰۰ مهرگان، پست ۴۰۰ بهادران، پست ۲۳۰ ساغند و توسعه پست ۱۳۲ مروست را از دیگر این اقدامات ذکر کرد.

وی از علل ناترازی تولید و مصرف در کشور را تداوم روند صعودی بی‌رویه مصرف انواع حامل‌ها و محدودیتها و بحران‌های کمبود آب، برق و گاز و تبعات اجتماعی و اقتصادی، افزایش دما در ایام گرم سال، هزینه یک پنجمی اجرای طرح‌های مدیریت مصرف در مقابل هزینه سرمایه‌گذاری برای تولید و انتقال برق و گاز، اهمیت ‌سازگاری با محیط زیست و کاهش آلایندگی در دو بخش تولید و مصرف، انطباق با اصول بهداشتی و تضمین سلامت مردم در مقابل حوادث و بیماریها، ذخیره سازی منابع ملی برای نسلهای آینده و غیره ذکر کرد.

وی در این باره یادآور شد: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد پیک مصرف کشور معادل ۲۴ هزار مگاوات در سامانه‌های سرمایشی مصرف می‌شوند.

اسدی به برخی اقدامات صورت گرفته در جهت مدیریت تقاضا در استان اشاره و عنوان کرد: اجرای طرح ملی خانه به خانه در سال گذشته به همت برق منطقه ای یزد در بیش از دو هزار منزل مسکونی در مناطق کم برخوردار شهر یزد در قالب تعمیر و نصب سایبان کولرهای آبی این مناطق انجام شد که شاهد ۳۰ درصد کاهش مصرف آب و ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش مصرف برق این وسایل سرمایشی بودیم.

این مسئول افزود: آموزش و پایش ادارات و لحاظ طرحهای تشویقی مدیریت بار مشترکان خانگی و کشاورزی را از دیگر اقدامات در دستور کار برای مدیریت تقاضا خواند و اظهار کرد: در همین راستا هماهنگی با وزارت صمت برای مدیریت بهینه بار صنایع به واسطه کمبود تراز عرضه و تقاضا و رعایت مباحث تنظیم بازار مطالبق مصوبه وزیران انجام شده است.