مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، رعایت اصول امنیت زیستی در واحدهای مرغداری را ضروری دانست. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، علی فاتحی نیا گفت: برونشیت و نیوکاسل نیز از بیماری‌های رایج طیور در فصل سرما می باشد اما با توجه به آنکه آنفلوانزای […]

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، رعایت اصول امنیت زیستی در واحدهای مرغداری را ضروری دانست.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، علی فاتحی نیا گفت: برونشیت و نیوکاسل نیز از بیماری‌های رایج طیور در فصل سرما می باشد اما با توجه به آنکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان علاوه بر تهدید سرمایه های دامی استان، سلامت مردم را نیز به خطر می اندازد؛ دغدغه اصلی دامپزشکی می باشد.

فاتحی نیا بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را یک بیماری فوق حاد ویروسی با بروز صد در صدی تلفات عنوان کرد و با بیان آنکه تشخیص سریع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نقش اساسی در پیشگیری از اشاعه آن در سطح منطقه دارد؛ از صاحبان واحدهای پرورش طیور و همچنین سایر شهروندان و روستائیان که اقدام به نگهداری طیور بومی می کنند؛ خواست: هرگونه مرگ و میر و تلفات غیر عادی را در اسرع وقت به دامپزشکی محل خود اطلاع دهند تا با اقدام به موقع کارشناسان دامپزشکی از اشاعه بیماری و  نابودی صنعت پرورش طیور استان و ایجاد خسارت اقتصادی به سایر مرغداران جلوگیری شود.

وی کنترل ورود و خروج به سالن های واحد مرغداری و تعویض لباس کارگران، استفاده از حوضچه‌های ضدعفونی ورودی مرغداری‌ها، ضد عفونی کامل خودروها قبل از ورود مزرعه، خرید دان از مراکز معتبر، جلوگیری از ورود پرندگان آزادپرواز به سالن های پرورش را ازجمله موارد رعایت اصول امنیت زیستی عنوان کرد و از مرغداران خواست: کود خروجی را در مکان های محصور نگهداری کنند تا در معرض تماس سایر پرندگان قرار نگیرد.

مدیر کل دامپزشکی استان همچنین از مردم خواست: از خرید طیور از فروشندگان دوره گرد خودداری نمایند و ضمن نگهداری طیور خود در مکان های محصور شده و دور از معرض تماس با پرندگان آزاد پرواز در صورت مشاهد هر گونه تلفات در جمعیت طیور خود، مراتب را شبکه دامپزشکی محل خود اطلاع دهند و نسبت به دفن طیور در اسرع وقت اقدام کنند.