سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: با انجام واکسیناسیون گروه های پرخطر از ابتدای سال در استان، بر اساس شاخص درصد کشندگی بیماری کرونا در پنج ماهه اول، استان یزد در جایگاه ۲۵ کشور قرار گرفت. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، ابراهیم سلمانی اظهار داشت: طبق مطالعات انجام شده، استان یزد بر اساس تعداد افراد […]

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: با انجام واکسیناسیون گروه های پرخطر از ابتدای سال در استان، بر اساس شاخص درصد کشندگی بیماری کرونا در پنج ماهه اول، استان یزد در جایگاه ۲۵ کشور قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، ابراهیم سلمانی اظهار داشت: طبق مطالعات انجام شده، استان یزد بر اساس تعداد افراد بستری به جمعیت در پنج ماهه اول سال جاری، در جایگاه دوم کشوری قرار گرفت.

وی با اشاره به درصد کشندگی بیماری کرونا ادامه داد: طبق مطالعات انجام شده براساس شاخص نسبت بیماران فوتی به افراد مبتلا شده، استان یزد رتبه ۲۵ کشوری را از آن خود کرد که این مهم، با همکاری و مراجعه زودهنگام بیماران، رصد، ردیابی و شناسایی به موقع بیماران توسط نیروهای بهداشتی، کادر مجرب درمان و واکسیناسیون گروه های پرخطر از ابتدای سال در استان یزد محقق شد.

سلمانی افزود: میانگین سنی افراد بستری شده در استان یزد ۵۰ سال گزارش شده است، این در حالیست که در کشور متوسط سنی افراد بستری شده ۴۷ سال بوده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد تاکید کرد: میانگین سنی مبتلایان فوت شده در کشور ۶۵ سال به ثبت رسیده است اما در استان یزد میانگین سنی مبتلایان فوت شده، پایین تر از میانگین کشوری و ۶۸ سال گزارش شده است.

این مقام مسئول مهم ترین تغییر در پیک پنجم کرونا که منجر به بهبود شاخص ها شد را واکسینه شدن افراد پرخطر و بیماران زمینه ای از ابتدای سال در استان دانست و گفت: در موج های قبلی، مهم ترین عامل بدحالی و فوت بیماران کرونایی سن بالا بود اما در موج پنجم مهم ترین عامل پیشگیری کننده ی بدحالی و فوت بیماران انجام واکسیناسیون است.

وی با بیان این که درصد بدحالی و بستری و فوت  افراد واکسینه نشده افزایش می یابد اظهار داشت: در حال حاضر بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه استان یزد به دلیل عوارض کرونا بستری هستند متاسفانه هیچ کدام واکسن کرونا را دریافت نکرده اند.

سلمانی ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده، سه دهم درصد افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده بودند در پیک پنجم کرونا فوت شدند که از گروه افراد با سنین بالا بودند که به دلیل عوارض و بیماری های زمینه ای جان خود را از دست دادند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: همچنین درصد افراد مبتلا که اینتوبه شدن پایین تر از میانگین کشوری بود و استان یزد در این شاخص در رتبه هفدهم قرار گرفت.

سلمانی با اشاره به افزایش تخت در بیمارستان‌های استان تصریح کرد: براساس شاخص تعداد تخت های اشغال شده به تعداد تخت های تجهیز شده، استان یزد در جایگاه ۲۳ کشوری قرار گرفت و این بدان معنی است که مشکلی در تأمین تخت و بستری بیماران کووید-۱۹ در استان وجود ندارد.